Nvidia GeForce GTX 580M - najszybszy mobilny GPU dla graczy

Nvidia poinformowała o dwóch nowych mobilnych układach graficznych przeznaczonych dla graczy - modelach GeForce GTX 580M i GTX 570M. Podkreśla przy tym, że pierwszy z nich to obecnie najszybszy procesor graficzny dla komputerów przenośnych.

Najnowsze procesory graficzne Nvidii - modele GeForce GTX 580M i GTX 570M - zostały wykonane w 40-nanometrowym procesie technologicznym i są przeznaczone dla najbardziej wymagających graczy. Oba wspierają biblioteki DirectX 11 i pozwalają na skorzystanie z następującego zestawu rozwiązań:

- technologia NVIDIA 3D Visio (pozwala na zabawę z "trójwymiarowymi" grami)

- Obsługa oprogramowania NVIDIA 3DTV Play (pozwala na podłączenie notebooków z 3D Vision do telewizorów 3D)

- technologia NVIDIA SLI (zapewnia zwiększenie wydajności poprzez wykorzystanie w jednym notebooku dwóch układów GeForce GTX)

- technologia NVIDIA Optimus (wydłuża czas pracy na baterii dzięki automatycznemu przełączaniu pomiędzy zintegrowanym a dedykowanym układem graficznym)

- obsługa technologii NVIDIA PhysX (gwarantuje realistyczne odwzorowanie efektów fizycznych w grach)

- Obsługa technologii NVIDIA CUDA (dzięki niej GPU może spełniać funkcje obliczeniowe).

Nvidia podkreśla, że nowości oferują nawet do 20% lepszy stosunek wydajności do zużycia energii niż poprzednia generacja GPU.

Wydajniejszy układ /Hardware/GPUs/geforce-gtx-580m/specifications" target="_blank" class="link">GeForce GTX 580M (wg Nvidii pozwala na osiągnięcie 100 klatek na sekundę w grze Call of Duty: Black Ops.) cechują:

- 384 rdzenie CUDA

- 256-bitowa szyna pamięci

- taktowanie procesora: 1240 MHz

- ilość, rodzaj i taktowanie pamięci: do 2 GB GDDR5, 1500 MHz.

Z kolei jego mniej wydajny towarzysz /Hardware/GPUs/geforce-gtx-570m/specifications" target="_blank" class="link">GTX 570M to:

- 336 rdzenie CUDA

- 192-bitowa szyna pamięci

- taktowanie procesora: 1150 MHz

- ilość, rodzaj i taktowanie pamięci: 1,5/3 GB GDDR5, 1500 MHz.

Nvidia podaje, że obecnie GeForce GTX 570M dostępny jest opcjonalnie w notebooku MSI GT780R, natomiast GeForce GTX 580M pojawi się w przyszłym tygodniu w modelach Alienware M17x i M18x.