Nvidia Tegra 3 - cztery rdzenie w smartfonie


Wydajność

W testach wydajności układ Tegra 3 pozostawia wszystkich przeciwników daleko w tyle. W wybranych testach telefon HTC One X prezentuje się 60% lepiej niż inne konstrukcje. Taką sytuację mamy w benchmarku AnTuTu, gdzie HTC One X zdobywa 10500 punktów, a drugi w kolejce HTC One S jedynie 6641. W CF-Bench przewaga nadal jest spora, jednak nie tak piorunująca. Nad drugim w kolejności telefonem HTC One X ma ponad 20% przewagi. Z kolei nad trzecią Sony Xperią S aż 86%. Wynik ten robi wrażenie. Z kolei w Antutu telefon radzi sobie porównywalnie z HTC One S.

Sytuacja ta jest spowodowana faktem, że niektóre benchmarki nie wykorzystują możliwości czterech rdzeni.  Należą do nich między innymi Vellamo i Quadrant. Szczególną uwagę warto zwrócić na Vellamo, który jest benchmarkiem opublikowanym przez Qualcomm i zoptymalizowanym dla tych układów. Okazało się, że wykonuje on pewne triki (należy do nich między innymi wyłączenie sprzętowej akceleracji w niektórych podtestach), tak by procesory Qualcomma wypadały w nich jak najlepiej.

Nvidia jednak również nie jest święta. W swoich materiałach prasowych pokazała, że Tegra 3 jest szybsza od procesora Core 2 Duo T7200, który miał premierę cztery lata temu. Test wykonano w programie CoreMark, jednak nie w tej samej wersji. W przypadku platformy Tegra 3 środowisko testowe benchmarka to wersja GCC 4.4.1, natomiast w przypadku procesora firmy Intel  GCC 3.4.4 pochodzące z 2005 roku. Tak stary kompilator nie potrafił wykorzystać w pełni wykorzystać mocy dwurdzeniowej jednostki. Jak widać, Tegra 3 jest szybkim układem, ale jeszcze trochę mu brakuje do procesorów Intel Core 2 Duo.

Energooszczędność

Ciężko ocenić wpływ układu na czas pracy na baterii. Zauważyliśmy jednak, że mimo zastosowania ogromnego, bardzo jasnego ekranu i wydajnych podzespołów, telefon wytrwał ponad cztery i pół godziny naszego testu, co jest wynikiem lepszym od średniej i znacznie lepszym od rezultatu uzyskanego przez inne topowe konstrukcje. Musimy stwierdzić, że Nvidia Tegra 3 zdała ten test.

Tegra 3 vs. Nowy iPad

W porównaniu wydajności Tegry 3 z nowy iPadem układ Nvidii wypada co najmniej blado. Różnice między nimi sięgają od kilku do kilkuset procent na korzyść iPada. Testy wykonano przy pomocy GL Benchmark 2.1.2. Nvidia twierdzi jednak, że testów tych nie można brać pod uwagę, gdyż program ten nie jest w stanie obsłużyć wszystkich efektów i technologii, które ma w zanadrzu nowa Tegra. Może być to prawda, bo gry dostępne na tablety z układem Nvidii nie odbiegają wyglądem od innych. Z drugiej strony, tablet Apple ma ekran o znacznie większej rozdzielczości. Naszym zdaniem na podstawie jednego benchmarku nie można jednoznacznie i obiektywnie udowodnić wyższości któregokolwiek z układów. Faktem jest, że Tegra 3 to najlepszy układ na urządzeniach z systemem Android, a iPad 2012 to najwydajniejszy sprzęt z systemem iOS.

Czy warto kupować tablet lub smartfon z układem Tegra 3?

Jeśli jesteście przekonani, że będziecie w stanie w pełni wykorzystać możliwości nowego chipu Nvidii, jak najbardziej. Warto pamiętać, że póki co jest to możliwe tylko jeśli namiętnie gramy w tytuły z Tegra Zone. Jeśli ograniczamy się tylko do grania w starsze i mniej wymagające gry, oglądania filmów HD oraz przeglądania internetu, wystarczy nam dowolny tablet wyposażony w dwurdzeniowy procesor i dobrej jakości ekran. Nvidia Tegra 3 to obecnie najlepszy układ mobilny łączący wysoką wydajność z energooszczędnością. W świecie Androida jest to coś w rodzaju GeForce’a GTX 680 w świecie stacjonarnych komputerów, czyli sprzęt dla absolutnych entuzjastów szukających bezkompromisowych i jak najwydajniejszych rozwiązań. Jego jedynym rywalem wydaje się być tylko chip A5X zastosowany w nowej wersji iPada. Jednak niebawem sytuacja ta może ulec zmianie, gdyż 3 maja premierę ma mieć Samsung Galaxy S3, wyposażony w czterordzeniowy układ Exynosa oparty na architekturze Cortex A15, znacznie wydajniejszej niż użyty w Tegrze Cortex A9.