Nvidia Tegra 3 oficjalnie. Nadchodzą nowe możliwości dla tabletów

Nvidia zaprezentowała dzisiaj oficjalnie nową mobilną platformę Tegra 3, która przyczynić ma się do znacznego zwiększenia wydajności tabletów i smartfonów. Co istotne, wpłynąć ma również na wydłużenie ich czasu pracy na baterii.


Najnowsza mobilna platforma Nvidii znana była wcześniej pod kodową nazwą "Projekt Kal-El". Dzięki niej przyszłe tablety będą w stanie zaoferować znacznie więcej możliwości nie tylko w zakresie wydajności, ale również oszczędności energii.

Co to właściwie jest Tegra 3?

Tegra 3 jest to układ typu SoC (system-on-a-chip), który korzysta z mocy obliczeniowej czterech rdzeni ARM Cortex A9. Nowa platforma to jednak coś więcej. Nvidia zaimplementowała w niej bowiem technologię zmiennego, symetrycznego przetwarzania wielowątkowego (ang. vSMP - Variable Symmetric Multiprocessing), dzięki której może ona skorzystać z dodatkowego piątego rdzenia Cortex A9 (w takim wypadku cztery wysokowydajne rdzenie są wyłączane) angażowanego do pracy jedynie przy mniej wymagających zadaniach takich jak np. podtrzymywanie trybu gotowości, czy odtwarzanie muzyki. Korzystanie z jednego rdzenia ma mieć pozytywne przełożenie na zużycie energii, czyli bezpośrednio na wydłużenie czasu pracy na baterii.

Oczywiście zasada wyłączania rdzeni działa również w drugą stronę. Oznacza to więc, że w momencie wykonywania bardziej wymagających zadań Tegra 3 wyłącza rdzeń "towarzyszący" i zaprzęgnie do pracy cztery wysokowydajne rdzenie.

Co z grafiką?

Jak wspomnieliśmy, nowa platforma Nvidii to układ typu SoC. Oferuje więc także zintegrowany układ graficzny, który, co istotne, powinien przyczynić się do zapewnienia użytkownikom tabletów nowej jakości doznań w grach.

Wspomniany układ graficzny dysponuje bowiem 12 rdzeniami i zapewniać ma tworzenie bardziej realistycznego obrazu poprzez obsługę efektów dynamicznego oświetlenia, symulacji fizyki i środowisk w wysokiej rozdzielczości. Co więcej, wspiera on też technologię 3D Vision, automatycznie wprowadzając efekt stereoskopowego 3D w aplikacjach napisanych w OpenGL, który użytkownik tabletu będzie mógł zaobserwować po przesłaniu sygnału na telewizor 3D za pomocą interfejsu HDMI 1.4.

Podsumowując, według Nvidii nowa platforma w porównaniu do poprzedniej (Tegra 2) oferuje około 5 razy większą ogólną wydajność i 3-krotnie wyższą wydajność w zakresie grafiki oraz cechuje się o 61% niższym zapotrzebowaniem na energię. Dzięki temu ostatniemu, bardzo istotnemu parametrowi, korzystające z niej urządzenia powinny sobie poradzić z 12-godzinnym odtwarzaniem materiału wideo w wysokiej rozdzielczości (HD) na jednym ładowaniu akumulatora.

Czy będzie w co grać?

Nvidia deklaruje, że do końca tego roku poprzez bezpłatną aplikację Tegra Zone (do pobrania z Android Market) można będzie pobrać 40 gier zoptymalizowanych pod kątem procesorów Tegra, w tym 15 tytułów specjalnie zaprojektowanych dla procesora Tegra 3.

Kiedy pierwsze urządzenia z układami Tegra 3 pojawią się na rynku?

Asus i Nvidia potwierdziły wcześniejsze doniesienia, że tablet Eee Pad Transformer Prime będzie pierwszym urządzeniem zbudowanym w oparciu o procesor Tegra 3. Trafi on do sprzedaży w przyszłym miesiącu i będzie kosztował 499/599 USD (32/64 GB).

Oczywiście od dawna wiadomo, że to właśnie tablety jako pierwsze otrzymają nową platformę. Kilka miesięcy później zagościć ona ma jednak także na rynku smartfonów. O pierwszym tego typu urządzeniu, czyli HTC Edge, mieliśmy okazję napisać dzisiaj.

Czy Nvidia Tegra 3 ma szansę zawojować rynek?

Wydaje się, że dzięki możliwościom jakie oferuje może osiągnąć znaczącą pozycję na rynku tabletów. Jeżeli chodzi o smartfony, jeszcze za wcześnie o tym mówić. Pierwsze tego typu urządzenia prawdopodobnie pojawią się bowiem na rynku dopiero za ok. 5 miesięcy.