Nvidia: ceny 4-rdzeniowych tabletów spadną do 299 USD

Szef Nvidii w wywiadzie udzielonym serwisowi Engadget.com powiedział, że jego zdaniem ceny czterordzeniowych tabletów spadną za kilka miesięcy do poziomu 299 USD.


Tegra 3 to najnowszy mobilny układ Nvidii, który przeznaczony jest na rynek tabletów i smartfonów. Składa się on z czterech rdzeni "podstawowych" (ARM Cortex A9), które podczas mniej wymagających zadań wyręcza dodatkowy pomocniczy rdzeń ARM Cortex A9. W porównaniu do poprzednika, nowa platforma zapewniać ma nie tylko większą wydajność, ale również energooszczędność.

Pierwszy tablet

Pierwszym tabletem korzystającym z układu Nvidia Tegra 3 będzie Asus Eee Pad Transformer Prime, którego premiera została kilka dni temu przełożona na grudzień. Urządzenie wyceniono na 599 USD (64 GB) i 499 USD (32 GB).

Nvidia oczekuje dużych obniżek cen

Podczas wywiadu udzielonego dziennikarzom serwisu Engadget.com, szef Nvidii, Jen-Hsun Huang, powiedział, że jego zdaniem ceny tabletów z układami Tegra 3 powinny w okolicach wiosny spaść do poziomu 299 USD. Niestety nie podał kto jego pierwszy wprowadzi do swojej oferty taki tablet oraz jakie będą jego pozostałe komponenty.

Jeżeli faktycznie Jen-Hsun Huang ma rację, oznaczałoby to, że przyjazna dla konsumentów obniżka cen nastąpiłaby znacznie szybciej niż miało to miejsce w przypadku platformy Tegra 2.

Np. korzystający z niej tablet Motorola Xoom został początkowo wyceniony na 800 USD. Co prawda po kilku tygodniach jego cena spadła, lecz i tak daleko jeszcze jej było do poziomu 299 USD.

Co nas czeka w ciągu najbliższych miesięcy?

Z pewnością na początku roku zapoznamy się z czterordzeniowymi konstrukcjami innych firm takich jak HTC. Idealnym miejscem na ich prezentację będą targi Mobile World Congress (MWC) 2012.

Co interesujące, firma HTC prawdopodobnie przedstawi również na nich smartfon zbudowany w oparciu o najnowszą mobilną platformę Nvidii.

Nie widać końca z tymi megahercami

Kilka dni temu firma Qualcomm zapowiedziała czterordzeniowe układy Snapdragon. Zaskakujące w nich jest przede wszystkim to, że będą one mogły pracować z częstotliwością aż 2,5 GHz. Tuż przed ich prezentacją w Internecie pojawiły się nawet niepotwierdzone informacje na temat mającego z nich korzystać smartfona HTC Zeta.

Powstaje jednak pytanie, czy taka wydajność potrzebna jest dla tabletów, a tym bardziej dla smartfonów? Jak sądzicie?