Nvidia domaga się zakazania sprzedaży Samsunga Galaxy w USA

Nvidia pozwała w sądzie Samsunga i Qualcomm. Powodem jest rzekome złamanie patentów dotyczących GPU, za co domaga się zakazu sprzedaży niektórych urządzeń Samsunga w USA - w tym Galaxy.

Tych patentów jest dokładnie siedem. Nvidia ogłosiła na swoim firmowym blogu, że jest to historyczny dzień dla firmy, ponieważ w jej 21-letniej historii to pierwsza tego typu sprawa. Równocześnie z pozwem firma złożyła wniosek do Amerykańskiej Komisji ds. Handlu Międzynarodowego (U.S. International Trade Commission - ITC) o zablokowanie sprzedaży na terenie USA urządzeń Samsunga używających Adreno (Qualcomm), ARM Mali i PowerVR. W skardze sądowej Nvidia domaga się również zadośćuczynienia finansowego - kwoty jednak nie podano do publicznej wiadomości. Jak na razie Samsung nie wyraził oficjalnego stanowiska w tej kwestii, podobnie Qualcomm.

Nvidia domaga się zakazania sprzedaży Samsunga Galaxy w USA

Nvidia twierdzi, że Qualcomm użył bezprawnie patentów firmy do produkcji procesorów oraz GPU dla Samsunga. Próbowano negocjować na temat sprzedaży licencji, jednak Samsung miał odpowiedzieć, że jest to nie jego sprawa, a podwykonawcy. Jednym ze złamanych patentów było rozwiązanie pozwalające umieścić w jednym chipie wszystkie funkcje niezbędne do wyświetlania i obróbki grafiki. ARM (producent Mali) i Imagination (odpowiedzialne za PowerVR) nie zostały pozwane.