Nvidia ma nowy sposób przeciwko "górnikom" - czy skuteczny?

Jak pamiętamy, Nvidia wprowadziła w kartach RTX 3060 blokadę przeciwko kopaniu kryptowalut, ale nie zdało to egzaminu. Teraz ma nowym pomysł, mający zniechęcić "górników" do wykupywania kart.

Według najnowszych przecieków, Nvidia szykuje nowy rdzenie dla swoich kart z rodziny RTX 3000, które mają zastąpić obecnie używane. Kości GA106-300, zasilające obecnie GeForce RTX 3060, zostaną całkowicie wycofane, a kolejne egzemplarze pojawią się na rynku z GA106-302. Mają one mieć wbudowany ogranicznik kopania Etherum (i innych kryptowalut), a także nowy identyfikator PCI, który sprawi, że poprzednie sterowniki przestaną funkcjonować. Oczywiście pojawią się nowe, dedykowane kartom RTX z nowymi układami.

Według przecieków nowe rdzenie pojawią się w maju - i być może wówczas karty RTX 3060 staną się dla "górników" bezużyteczne. Karty RTX 3070, RTX 3080 i RTX 3090 również mają otrzymać nowe rdzenie, czyli cała rodzina stanie się nieopłacalna w aspekcie kopania kryptowalut. Jak widać Nvidia nie była w stanie stworzyć skutecznego zabezpieczenia na poziomie firmware, dlatego zdecydowała się na tak drastyczny krok. A równocześnie wypuszcza karty CMP, dedykowane wyłącznie kopaniu - więc może rynek się unormuje?

Nvidia ma nowy sposób przeciwko "górnikom" - czy skuteczny?

Źródło: Tom's Hardware