Nvidia odkryła rewolucyjny sposób produkcji tanich wyświetlaczy

Inżynierowie Nvidii odkryli sposób, w jaki można stworzyć tani, a zarazem bardzo dobry wyświetlacz. Sedno tego sposobu polega na użyciu dwóch paneli LCD.

Panele te umieszcza się na sobie, co pozwala na - teoretycznie - czterokrotnie lepszy obraz niż przy zastosowaniu pojedynczej warstwy. Do testów użyto dwóch tanich paneli o maksymalnej rozdzielczości 1280x800. Zostały wyprodukowane przez jedną z chińskich firm. Wyniki pomiarów pokazały, że dzięki temu rozwiązaniu na ekranie pokazał się obraz w rozdzielczości 2560 x 1600 pikseli, jednak nie był on tak ostry i zbalansowany kolorystycznie, jak być powinien. Nvidia ma jednak nadzieję, że da się poprawić parametry i na tym skupiają się kolejne badania.

Powyższy filmik pokazuje, jak prezentuje się to rozwiązanie. Nie jest ono oczywiście jeszcze doskonałe, ale daje szansę na tworzenie wyświetlaczy o bardzo dobrych parametrach za relatywnie niższą cenę. Pozwoli to także obniżyć koszty takich urządzeń jak Oculus Rift. Jednak czy ma to sens, gdy wyświetlacze 4K powoli zaczynają zdobywać rynek, a z biegiem czasu będą coraz tańsze?

Zobacz również:

  • RTX 3070 Ti - gdzie kupisz w Polsce? I za ile? [aktualizacja 16.09.2021]