Nvidia opracowuje GTXa 295 na jednej płytce PCB

Podczas, gdy wszyscy skupiają swoje oczy na nowych Radeonach HD 4890, Nvidia - gigant rynku kart grafiki -pracuje nad uaktualnioną wersją GeForce'a GTX 295, który umieszczony będzie na jednej płytce PCB. Dotychczas oba rdzenie znajdowały się na osobnych laminatach.

Obecnie dostępne GTXy 295 zbudowane są w oparciu o dwie płytki PCB o nazwie kodowej P656 - na każdej z nich znajduje się jeden rdzeń. Odświeżona wersja akceleratora wykorzystywać ma tylko jedną płytkę (P658), co oznacza, że oba chipy G200b zostaną na niej "obsadzone".

Nowa płytka PCB mierzy, podobnie jak w starszym modelu, 266,7 mm. Jednak jej wykorzystanie niesie ze sobą pewne konsekwencje. Dotyczą one głównie zmian w rozmieszczeniu elementów zasilania oraz przebudowania systemu chłodzącego, który będzie znacznie prostszy.

Nvidia opracowuje GTXa 295 na jednej płytce PCB

Odświeżony GeForce GTX 295 (źródło: Expreview.com)

Zegary nowego GTXa 295 pozostaną bez zmian. Do zasilania nadal wymagane będą dwie wtyczki PCI-E, jedna 6-pinowa i jedna 8-pinowa.

Nvidia zamierza ukończyć prace nad nową kartą już w kwietniu br. Do sklepów trafi ona nie wcześniej, niż w maju br. Spodziewamy się także (ze względu na redukcję elementów) niższych cen.

Źródło: serwis Expreview.com (w j. chińskim)

Zobacz Ranking produktów PCWorld.pl - karty graficzne