Nvidia prezentuje monitory G-SYNC Compatible

Podczas tegorocznych targów CES ogłoszono rozpoczęcie programu G-SYNC Compatible. Tylko monitory, które posiadają dedykowany skaler, umożliwiają działanie funkcji G-SYNC w pełnym zakresie częstotliwości pracy monitora (czyli już od 1 Hz).

Program G-SYNC Compatible powstał w celu rozszerzenia ekosystemu produktów wspierających technikę G-SYNC i ma na celu edukowanie konsumentów na temat wyświetlaczy, które oferują odpowiednie parametry zapewniające podstawową obsługę zmiennego odświeżania ekranu (Variable Refresh Rate). Ponieważ na rynku jest także mnóstwo monitorów zgodnych ze standardem AdaptiveSync, które co prawda nie zapewniają działania VRR w pełnym zakresie częstotliwości, ale często mają solidne inne parametry, NVIDIA umożliwiła działanie tych monitorów w trybie VRR z kartami GeForce. Wymagana jest tylko aktualizacja sterownika. Jedyne obostrzenie to wymóg zastosowania karty graficznej z architektura Pascal (seria GTX 10xx) lub Turing (seria RTX 20xx oraz GTX 16xx). Monitory, które przeszły wymagające testy walidacyjne, otrzymują certyfikat „G-SYNC Compatible”. Wymagania są następujące:

  • minimalny zakres VRR 2.4:1 (maks. odświeżanie / min. odświeżanie => 2.4)
  • brak migotania, artefaktów oraz wygaszania podczas działania w zakresie VRR
  • brak migotania, artefaktów oraz wygaszania podczas działania przy osiąganiu minimalnego i maksymalnego odświeżenia
  • domyślne ustawione wsparcie dla VRR/AdaptiveSync w OSD (On Screen Display) monitora
  • płynna współpraca z grami

W chwili ogłoszenia tego wsparcia w styczniu certyfikat posiadało 12 modeli monitorów. Dzisiaj doszły 3 kolejne: BenQ XL2540-B, Acer XF250Q, Acer ED273.

Nvidia prezentuje monitory G-SYNC Compatible

Monitory ze skalerem G-SYNC nadal mają certyfikat „G-SYNC”, a dodatkowo wprowadzono dodatkowe oznaczenie „G-SYNC Ultimate” zarezerwowane dla high-end’owych modeli z funkcją G-SYNC HDR (jasność powyżej 1000 nitów). A co z pozostałymi monitorami AdaptiveSync, które nie spełniają wymagań programu G-SYNC Compatible lub nie zostały jeszcze przetestowane? W ich przypadku również można uaktywnić funkcję G-SYNC, ale trzeba to zrobić ręcznie w panelu sterowania (w przypadku monitorów G-SYNC oraz G-SYNC Compatible zmienne odświeżanie ekranu jest włączane automatycznie). Uwaga - NVIDIA w tym przypadku nie gwarantuje poprawności działania VRR.