Nvidia przygotowana na filmy 3D

Ekosystem produktów zgodnych ze stworzoną z myślą o graczach technologią NVIDIA 3D Vision rozrasta się obejmując obsługę odtwarzania 3D Blu-ray HD oraz nowe wyświetlacze 3D LCD o częstotliwości 120 Hz i rozdzielczości 1080p. Zaproszeni na specjalny pokaz dziennikarze mogli przekonać się na własne oczy jak będą wyglądały treści 3D Blu-ray, gdy pojawią się na rynku.

Zdaniem Nvidii i jej partnerów dzięki nadchodzącej specyfikacji 3D Blu-ray (zostanie ona najprawdopodobniej zaprezentowana na styczniowych targach CES) niebawem trójwymiarowe filmy z pewnością pojawią się także w domach.

Jeden z dwóch największych graczy na rynku kart graficznych zaprezentował właśnie na specjalnym pokazie kompletne rozwiązanie służące do oglądania filmów 3D. Składa się ono z komputera wyposażonego w układ graficzny GeForce współpracujący z migawkowymi okularami 3D i nowymi "trójwymiarowymi" wyświetlaczami 3D 1080p firmy Acer. Obecni podczas prezentacji dziennikarze mogli przekonać się na własne oczy jak klienci będą odbierać nadchodzące treści 3D Blu-ray. Zdecydowana większość oglądających oceniła, że prezentowany trójwymiarowy obraz był naprawdę bardzo dobrej jakości.

Zaprezentowany film korzystał z nowego kodeku AVC Multi-View Codec (AVC-MVC), który stanowić ma podstawę kodowania materiałów 3D na dyskach Blu-ray. Nvidia twierdzi, że treści takie mogą być bez problemu dekodowane w czasie rzeczywistym za pomocą jej wybranych procesorów graficznych takich jak np. tanie GeForce'y GT 220 i GT 240 (dostępny od 360 zł) czy nadchodzące układy GF100 wykorzystujące architekturę "Fermi" (ma zostać udostępniona w pierwszym kwartale 2010 roku). Dzięki temu, jak podkreśla Nvidia, konsumenci będą mieli możliwość stworzenia "biurkowego" centrum trójwymiarowej rozrywki w cenie poniżej 1000 dolarów.

W celu zapewnienia obsługi filmów 3D Blu-ray, Nvidia współpracowała z wiodącymi producentami oprogramowania do odtwarzania filmów, m.in. firmami Arcsoft, Corel, Cyberlink i Sonic.

Warto dodać, że poza grami oraz firmami Nvidia planuje również wkroczyć z 3D Vision do Internetu. Z pewnością więc surfowanie po Sieci ma szansę nabrać zupełnie nowej jakości.

Więcej informacji:

- technologia NVIDIA 3D Vision,

- lista gier kompatybilnych z technologią 3D Vision,

- oglądanie fotografii 3D z technologią 3D Vision,

- próbki filmów 3D kompatybilnych z technologią 3D Vision,

- lista wyświetlaczy z obsługą 3D Vision, w tym notebooków, projektorów i wyświetlaczy LCD.

Technologia odtwarzania filmów 3D Blu-ray przez procesory graficzne NVIDIA z technologią NVIDIA 3D Vision będzie również pokazywana podczas mających się rozpocząć 7 stycznia przyszłego roku targów CES (Las Vegas).