Nvidia robi procesory. Dla pecetów

Firma poinformowała o planach rozpoczęcia produkcji rdzeni procesorów centralnych opartych na architekturze ARM. Procesor o nazwie kodowej "Denver" będzie w pełni zintegrowany z procesorem graficznym Nvidii.

Prezes koncernu, Jen-Hsun Huang, poinformował o nowej inicjatywie w trakcie targów elektroniki CES 2011 (Consumer Electronics Show jak co roku odbywa się w Las Vegas).

Procesor Denver będzie oparty na procesorach ARM - Nvidia kupiła licencję na wykorzystanie architektury Cortex A15. Podobnie jak układy Tegra 2, Denver będzie zintegrowanym układem, łączącym cechy jednostki centralnej i rdzenia graficznego.

Zobacz również:

  • Intel Alder Lake T - ujawniono całą linię
  • Wszystko, co wiemy o układach Apple M1X i M2 [20.09.2021]

Huang w trakcie swojego wystąpienia na CES krytycznie o architekturze x86, która zdominowała segment procesorów komputerowych. Ponieważ jednak branża IT przechodzi poważne zmiany - czego dowodem są nowe typy urządzeń, w tym smartfony i tablety - możemy się spodziewać wzrostu zapotrzebowania na procesory wykonane w innej technologii. Zdaniem Huanga rolę następcy procesorów x86 może w najbliższym czasie przejąć ARM. "W nadchodzących latach wejdzie do użytku więcej układów ARM niż kiedykolwiek wyprodukowano x86" - przekonuje prezes Nvidii.

"ARM jest najszybciej rozwijającą się architekturą procesorów centralnych w historii" twierdzi Huang. "To wydarzenie jest początkiem ery wszechobecnego Internetu, w której każde urządzenie będzie zapewniać natychmiastowy dostęp do sieci - możliwość zapewnioną dzięki mocy zaawansowanych rdzeni procesorów centralnych i rozbudowanych systemów operacyjnych."

Wizja Huanga może się spełnić. Na CES 2011 padła bowiem inna ważna deklaracja, tym razem z ust Steve’a Ballmera, prezesa Microsoftu. Zapowiedział on, że następna wersja systemu operacyjnego Windows będzie wspierać architekturę ARM (obecnie Windows działa tylko na urządzeniach z CPU x86). Dla klientów oznacza to znacznie szersze możliwości wyboru sprzętu komputerowego.