Nvidia: specjalna wersja ION-a dla Windows XP

Nvidia przygotowała specjalną wersję platformy ION przeznaczoną dla komputerów z Windows XP. ION LE technologicznie przypomina standardowe rozwiązanie (układ graficzny Nvidia 9400M i procesor Intel Atom) z jednym wyjątkiem - obsługa bibliotek Microsoft DirectX została ograniczona do wersji 9.

Zobacz Ranking produktów PC World.pl - netbooki

Z pozoru może się to wydawać dużym niedostatkiem, zwłaszcza w perspektywie jesiennej premiery rynkowej Windows 7. Należy jednak pamiętać, że Microsoft po 22 października nadal będzie pozwalał producentom komputerów oferowanie sprzętu z opcją downgrade'u z Windows 7 do XP. Okres ten może wynieść do 18 miesięcy.

Przedstawiciele Nvidii argumentują, że w wypadku netbooka za 400 dolarów obsługa DirectX 11 nie ma znaczenia. Po pierwsze - ta wersja API Microsoftu cechuje się m.in. lepszą obsługą wielowątkowości, co w wypadku jednostek centralnych montowanych w tanich komputerach przenośnych i stacjonarnych pozostanie niewykorzystane. Po wtóre - dziewiąta wersja bibliotek wciąż jest wykorzystywana przez znakomitą większość gier komputerowych.

Pod względem obsługi wideo HD obie wersje platformy ION będą oferować te same możliwości.

Firmy OEM będą więc mogły oferować netbooki i nettopy z ION-em i Windows XP, które będą nie tylko tańsze od konfiguracji z Windows 7, ale i nie ustępujące im pod względem wydajności - przekonuje Matt Wuebbling, menedżer produktu w Nvidii w dziale mobilnych procesorów graficznych. Niższa cena komputerów z ION LE będzie wynikać jednak głównie z różnic w cenie Windows 7 i XP.

ION LE nie jest odpowiedzią na technologię Pine Trail Intela, który liczy, że rozwiązanie to zapoczątkuje erę jeszcze mniejszych, ale szybszych i tańszych netbooków). Właściwą reakcją na Pine Trail może być dopiero druga generacja ION-a.

Nvidia na razie nie przewiduje dodania do ION-a LE obsługi procesorów producentów innych niż Intel.