Nvidia: to będzie Wielki Wybuch 2!

Nvidia przygotowuje nową wersję sterowników ForceWare do swych kart graficznych. Ich robocza nazwa to "Big Bang II". Drivery mają umożliwić współpracę chipów firmy z OpenGL 3.0 oraz pozwolą na obsługę wielu monitorów w konfiguracji z wieloma kartami (SLI).

Big Bang II to inna nazwa ForceWare Release 180 albo po prostu R180. Najważniejsza modyfikacja dotyczy kompatybilności z wieloma monitorami: po czterech latach prac aplikacje wykorzystujące akcelerację 3D (gry) będą w końcu wyświetlane na więcej niż jednym wyświetlaczu w wypadku komputera wyposażonego w karty połączone za pomocą SLI.

Ponadto, jak spekulują dziennikarze TG Daily, pojawi się możliwość spinania różnych modeli kart z użyciem SLI - nie wiadomo jednak, jak będzie ona realizowana.

OpenGL 3.0 - wreszcie!

Drugą ważną innowację stanowi obsługa standardu OpenGL 3.0, wprowadzona po niemal rocznym opóźnieniu. OpenGL 3.0 pozwala na wykorzystanie możliwości sprzętu kompatybilnego z DirectX 10 - ale bez uciekania się do systemów i rozwiązań Microsoftu. Niestety, API jest dość poważnie zacofany, pierwszy GPU obsługujący funkcje DX10 został wprowadzony w listopadzie 2006 roku.

Big Bang II ma też obsługiwać 10-bitowy DisplayPort w Viście oraz wnieść kilka optymalizacji dla kart Quadro.

Następne duże wydanie sterowników, ForceWare Release 200 (R200) - czyli Big Bang III - ma się pojawić między 15 czerwca a 14 sierpnia 2009 roku. Prawdopodobnie zapewnią one kartom Nvidii kompatybilność z DirectX 11 (patrz też: "Co w DirectX 11?").