Nvidia w komórkach

Koncern Nvidia znany do tej pory jako producent chipsetów graficznych dla tradycyjnych pecetów, zadebiutował w nowym sektorze na targach Computex 2003. Firma przedstawiła swój pierwszy układ graficzny zaprojektowany z myślą o urządzeniach przenośnych typu handheld.

Chipset o nazwie GoForce 2150, zawierający 64-bitowy kontroler grafiki 2-D może być używany między innymi w telefonach komórkowych oraz urządzeniach typu PDA (Personal Digital Assistant). Wspiera ponad 70 typów wyświetlaczy TFT (Thin-Film Transistor), LCD (Liquid Crystal Display) oraz OLED (Organic Light-Emitting Diode). Do ciekawych funkcji, jakie oferuje można zaliczyć tą, która umożliwia mu przełączanie się pomiędzy wyświetlaczami. Niektóre modele telefonów komórkowych posiadają na zewnątrz mniejszy wyświetlacz, a w środku większy.

Nowy układ graficzny Nvidii zaprojektowany został również z myślą o zamontowanych w telefonach aparatach cyfrowych. Obsługuje ich matryce o rozdzielczości do 1,3 megapiksela, oferując dodatkowo przechwytywanie obrazu do formatu JPEG.

Jak zapewniają przedstawiciele firmy, nowy chipset zostanie przekazany do masowej produkcji w ostatnim kwartale tego roku. Jego cena pozostaje na razie nieznana.