Nvidia: wadliwe karty będą nas kosztować 196 mln USD

Przedstawiciele koncernu Nvidia poinformowali, że firma przeznaczy 196 mln USD na pokrycie kosztów wymiany wadliwych układów graficznych, które trafiły do notebooków różnych producentów. Środki te pochodzić będą z przychodów za drugi kwartał bieżącego roku.

Przedstawiciele Nvidii deklarują też, że nie zamierzają w przyszłości przeznaczać na ten cel żadnych dodatkowych funduszy - ich zdaniem owe 196 mln USD powinno ostatecznie rozwiązać problem. "Wydaje mi się, że w pełni panujemy nad sytuacją. Oczywiście, nie jest to [wymiana wadliwych kart - red.] coś, co bezwzględnie powinniśmy zrobić - jednak uznaliśmy, że warto" - stwierdził Jen-Hsun Huang, szef koncernu (Huang miał na myśli masową wymianę wadliwych układów - firma oczywiście nie uchylała się do tej pory od obowiązku naprawy uszkodzeń zgłaszanych w ramach gwarancji).

Przypomnijmy: przedstawiciele Nvidii przyznali kilka tygodni temu, że w ostatnim czasie zgłaszanych jest wyjątkowo dużo reklamacji dotyczących układów graficznych firmy montowanych w komputerach przenośnych. Analizy wykazały, że przyczyną problemów są kiepskiej jakości materiały wykorzystane podczas ich produkcji. Problem dotyczy m.in. 24 modeli komputerów HP i 15 Della i polega głównie na przegrzewaniu się chipów graficznych. Niektórzy producenci udostępnili już uaktualnienia BIOS-u swoich komputerów, tymczasowo rozwiązujące problem - np. poprzez silniejsze chłodzenie. W niektórych przypadkach niezbędne będzie jednak wymienienie układu graficznego - to właśnie na to przeznaczone zostanie 196 mln USD Nvidii.

Szczegółowe zasady wymiany ogłoszone zostaną prawdopodobnie przez poszczególnych producentów komputerów.