Nvidia wprowadza ogranicznik wydobywania Ethereum

Najnowsze karty graficzne Galax Nvidia GeForce RTX 3080 i GeForce RTX 3070 będą wyposażone w ulepszony ogranicznik Ethereum firmy Nvidia.

Nvidia wprowadza ogranicznik wydobywania Ethereum

GeForce RTX 3080 Ti

Od jakiegoś czasu wiemy, że Nvidia chce wyposażyć całą serię GeForce RTX 30 w ogranicznik wydobywania kryptowaluty Ethereum, po wypróbowaniu go tylko na GeForce RTX 3060. Teraz po raz pierwszy przyjrzymy się partnerskim wersjom tych zabezpieczeń, zaczynając od Nvidia GeForce RTX 3080 i GeForce RTX 3070.

Pomysł, podobnie jak w przypadku wysiłków Nvidii z LHR, polega na zniechęceniu "górników" do zgarniania dotychczasowych niewielkich zapasów kart graficznych. Zwykli właściciele komputerów PC, którzy prawdopodobnie walczyli ze znalezieniem miejsca, w którym można kupić kartę Nvidia GeForce RTX 3080, mogą mieć teraz większe szanse na zakup.

Ze swojej strony Galax wyjaśnia, że nowe modele posiadają ograniczenia w kwestii wydobywania mikrowalut, dodając nowy sufiks „FG”. Nie jest jednak jasne, co to oznacza.

Nvidia wprowadza ogranicznik wydobywania Ethereum

NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti

Pierwsza próba Nvidii polegająca na umieszczeniu ogranicznika wydobycia Ethereum na karcie GeForce RTX 3060 nie przebiegła zgodnie z planem: własne sterowniki beta karty wyłączyły limiter. I tak w końcu bardziej przedsiębiorczym "górnikom" udało się to złamać. Ta druga próba jest podobno bezpieczniejsza i prawdopodobnie będzie dostępna w nadchodzącej Nvidia GeForce RTX 3080 Ti.

Skuteczność nowych ograniczników pozostaje niepewna, zarówno pod względem tego, jak trudne są one do złamania, jak i tego, jak bardzo pomagają w zakupie zwykłym graczom PC. W każdym razie gwarantuje się, że dostępne zapasy będą niskie, dlatego nadal trzeba się spieszyć z zakupem, gdy pojawią się nowe karty LHR.