Nvidia współpracuje z Operą

Wytwórca procesorów graficznych oraz producent jednej z najpopularniejszych przeglądarek internetowych podjęły współpracę mającą na celu poprawę wydajności przeglądania stron WWW na urządzeniach przenośnych typu MID (mobile Internet devices).

W wyniku porozumienia powstać ma mobilna wersja przeglądarki Opera 9.5 przeznaczona do pracy na urządzeniach zbudowanych w oparciu o procesory Nvidia Tegra. Przypomnijmy, iż pod nazwą Tegra kryje się procesor Arm zintegrowany z układem graficznym GeForce oraz dekoderem wideo HD. Przeglądarka zostanie wyposażona w obsługę interfejsu OpenKODE oraz bibliotek OpenGL ES 2.0

Dzięki obsłudze JavaScriptu oraz akcelerowanej grafiki wektorowej i wideo mają znacząco poprawić się wrażenia z surfowania po Sieci za pośrednictwem takich urządzeń. Jon von Tetzchner, szef Opera Software, w oficjalnym komunikacie prasowym przyznaje, że przeglądanie Sieci w sposób znany z komputerów typu desktop jest kluczową funkcją we współczesnych telefonach komórkowych i przenośnych urządzeniach internetowych. "Klienci wymagają takich możliwości, jakie mają w domu i w pracy" - czytamy w oświadczeniu prasowym.

Pierwsze przenośne urządzenia internetowe z przeglądarką Opera mają pojawić się w sprzedaży w 2009 r.


Zobacz również