Nvidia wspomaga NASA

Technologia graficzna Nvidii będzie wykorzystywana przez NASA do trójwymiarowej rekonstrukcji powierzchni Marsa.

Jak poinformowała Nvidia, powierzchnia Marsa będzie rekonstruowana na podstawie zdjęć nadsyłanych przez sondę Spirit, która wylądowała na Marsie3 stycznia br. NASA zamierza stworzyć fotorealistyczny, trójwymiarowy model powierzchni Czerwonej Planety, który będzie wykorzystywany przy planowaniu misji zarówno dla sondy Spirit, jak i Oportunity, która wyląduje na Marsie 24 stycznia.

"Technologia Nvidii pozwoli NASA na rekonstrukcję terenu Marsa w fotorealistycznej wirtualnej rzeczywistości, co ułatwi zrozumienie i poznanie środowiska planety" - powiedział Laurence Edwards, kierownik zespołu zajmującego się tworzeniem rekonstrukcji - "Dzięki temu, naukowcy mogą interaktywnie studiować każdy element terenu planety, oglądając go pod każdym kątem, co pozwoli na niezwykle szczegółowe zaplanowanie każdego zadania dla obu sond".

Jeśli np. jakiś określony obiekt będzie rzucał cień, lub przesłaniał interesujący naukowców fragment terenu, będą mogli tak zaplanować misję, żeby tę niedogodność obejść. W przyszłości NASA planuje stworzenie takiego sprzętu i oprogramowania, które umożliwi naukowcom zebranym przed ekranem wydawanie komend dla sond za pomocą głosu.