Nvidia zapowiada pełne odświeżenie linii RTX 30. I mówi "nie" dla kryptowalut

Mechanizm ograniczający szybkość wydobywania kryptowalut zostanie wprowadzony do RTX 3060 i innych modeli.

Obecnie rynek kart graficznych znajduje się w przedziwnym stanie - nowych modeli jest jak na lekarstwo, a ich ceny są nawet trzykrotnie większe od referencyjnych. Jedną z przyczyn tego stanu rzecz są "górnicy", czyli osoby kupujące karty graficzne w celu wydobywania kryptowalut. Nvidia opracowała przeciwko nim mechanizm Lite Hash Rate, który będzie znacznie ograniczać szybkość tego procederu, ponadto zaprezentowała swoje karty graficzne specjalnie dla "górników" - CMP. Kilku producentów już zapowiedziało odświeżenie swoich wariantów RTX 30 z zastosowaniem nowego procesorem, który umożliwia zastosowanie LHR. Teraz - w końcu - robi to także Nvidia.

Odświeżona seria będzie składać się z kart graficznych GeForce RTX 3060, RTX 3060 Ti, RTX 3070 oraz RTX 3080. Ma pojawić się w połowie tego miesiąca i dawać takie same możliwości graczom, jak wcześniej, jednak LHR sprawi, że nie będzie opłacać się ich kupowanie pod kątem kopania kryptowalut. Gdy tylko firmware wykryje, że procesor karty graficznej zajmuje się wydobywaniem Ethereum (lub innej kryptowaluty), od razu obniży swoją wydajność o ponad 50%.

Nie ma się co jednak spodziewać cudów i obniżki cen kart graficznych z dnia na dzień - produkcja kart graficznych i ich dystrybucja zajmą nieco czasu, aczkolwiek pojawia się światełko w tunelu. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że nikt nie znajdzie sposobu na ominięcie lub wyłączenie LHR.