Nvidia zapowiada rewolucję

Nvidia mówiła już od pewnego czasu o swoich najnowszych, rewolucyjnych rozwiązaniach. Nowe układy i procesory graficzne miały zmienić sposób działania i możliwości zarówno komputerów stacjonarnych jak i urządzeń mobilnych. Pamiętajmy jednak, że każdy producent wprowadzający swe nowości na rynek określa je mianem rewolucyjnych. W tym przypadku przedstawiciel Nvidii przyjechał do naszej redakcji aby uwiarygodnić zapowiedzi koncernu... i faktycznie - szykuje się coś rewolucyjnego.

Zapewne większość osób interesujących się nowinkami technologicznymi słyszała o układach ION i TEGRA. Tym lepiej znany jest układ GeForce GTX 295 zawierający dwa układy GTX200 o mocy obliczeniowej ponad 3 teraflopsów. Właśnie te trzy rozwiązania prezentował nam Igor Stanek, Product Manager Nvidia.

Ponieważ najpotężniejsza karta z rodziny GeForce była nam znana, nie poświęcaliśmy jej zbyt dużo czasu. Najbardziej interesowały nas układy Ion i Tegra. Gdy Igor wyjął pierwszy z nich naszym oczom ukazało się czarne, mało imponujące pudełko wielkości dłoni z logiem producenta i kilkoma gniazdami USB, sygnałów wideo (w tym HDMI) oraz gniazda karty dźwiękowej. Żadnego ekranu, żadnej myszy czy klawiatury. Co ciekawsze - miał to być w pełni funkcjonalny PC o dużych możliwościach, a wszystko ze słabiutkim procesorem Atom. Według zapowiedzi Igora komputer miał umożliwiać zabawę z nowszymi i bardziej zaawansowanymi grami komputerowymi oraz bezproblemowe oglądanie filmów HD 1080p z kodekiem x264 (publiczną wersją H.264/MPEG-4 AVC). Aby to sprawdzić podłączyliśmy pudełko z platformą Ion i Atom do telewizora Full HD, myszy i klawiatury.

Zobacz również:

  • RTX 3070 Ti - gdzie kupisz w Polsce? I za ile? [18.01.2022]

Komputer z platformą Ion był tylko urządzeniem prezentacyjnym. Według zapowiedzi Nvidii już obecnie planowanie jest wykorzystanie układu Ion m.in. w netbookach. Niestety Igor nie mógł wyjawić którzy z producentów tych najmniejszych pecetów będą wykorzystywali Ion. Prezentację możliwości komputerów tym układem oraz procesorem Atom obejrzycie w materiale wideo.

Jeszcze bardziej rewolucyjnym rozwiązaniem ma być układ Tegra. To multimedialna jednostka skonstruowana w architekturze ARM lecz nadal współpracująca z przeznaczonymi do architektury x86 systemami Windows CE, Windows Mobile czy Google Android. Tegra spełnia rolę procesorów CPU, GPU oraz koprocesorów obsługujących np. kodowanie filmów HD. Początkowo układ znajdzie swe zastosowanie w telefonach komórkowych czyniąc je centrami rozrywki z prawdziwego zdarzenia. Taki smartfon po podłączeniu do telewizora będzie pełnił rolę odtwarzacza filmów Full HD 1080p czy konsoli do gier.

Tegra znajdzie także zastosowanie w komputerach przenośnych, a nawet w elektronice pokładowej samochodów. Niski poziom zużycia energii układu na poziomie 500mW ma obecnie zapewnić telefonom i netbookom pięciodniową żywotność baterii.

Pierwsze urządzenia korzystające z układów Ion i Tegra mają pojawić się na rynkach jeszcze w tym roku. Jeśli ich możliwości i wydajność będą przynajmniej takie jak w prezentacji to faktycznie możemy mówić o rewolucji.

Zobaczcie pełną prezentację układów Nvidii w materiale filmowym. Prezentujemy film w anglojęzycznej wersji bez tłumaczenia oraz film z lektorem.

Film z lektorem

Film bez tłumaczenia