Nvidia żartuje z Intela?

Pod adresem intelsinsides.com działa strona internetowa, zawierająca satyryczne rysunki na temat działalności firmy Intel. Strona opatrzona jest logotypem firmy Nvidia.

Po wejściu na stronę Intel's Insides - której nazwa jest zresztą nawiązaniem do hasła reklamowego "Intel Inside" - można obejrzeć kilka humorystycznych rysunków. Jak czytamy na stronie, Intel's Insides "ma być parodią wydarzeń mających miejsce w branży półprzewodników, ze szczególnym naciskiem na jej największego uczestnika". Ów szczególny nacisk wyraża się na razie tym, że wszystkie karykatury dotyczą Intela. Widoczny jest też humorystyczny dopisek informujący, że strona nie została założona przez Intela, ani nie jest przez tę firmę sponsorowana czy wspierana.

Najwięcej krytyki adresowane jest pod adresem prezesa Intela. Paul Otellini jest bohaterem kilku rysunków - na jednym z nich, stylizowany na don Corleone z "Ojca chrzestnego", mówi: "Złożymy im procesorową ofertę nie do odrzucenia".

Relacje między koncernami uległy w ostatnim czasie ochłodzeniu. W październiku Nvidia wstrzymała rozwój chipsetów dla płyt głównych, współpracujących z procesorami Intela, powołując się na "nieuczciwe strategie biznesowe" tego ostatniego. Było to następstwo wzajemnych oskarżeń o naruszenie porozumienia licencyjnego z 2004 r.

Przypomnijmy, że w lutym br. Intel skierował do sądu pozew, w którym dowodził, że Nvidia nie miała odpowiedniej licencji na wytwarzanie chipsetów dla układów Core i7 ze zintegrowanym kontrolerem pamięci. Nvidia twierdzi co innego, przekonując, że obowiązująca od 2004 r. umowa uprawnia ją do konstruowania chipsetów współpracujących z procesorami Intela ze zintegrowanym kontrolerem pamięci (jedna z cech charakterystycznych architektury Nehalem).