Nvidia zasponsorowała Mozillę kwotą 1,5 mln dolarów. I nie chodzi o Firefoxa

Mozilla otrzymała wsparcie w celu rozwinięcia swojego autorskiego systemu rozpoznawania głosu i "zmienienia krajobrazu tej dziedziny technologii".

Mozilla rozwija Common Voice pod egidą swojej Fundacji, a celem jest wyszkolenie sztucznej inteligencji tak, aby była godna zaufania. Co to oznacza? Stworzenie mechanizmów rozpoznawania mowy, które następnie będą mogły być użyte przez duże i mniejsze firmy na rynku. Zastosowanie - chatboty, wirtualni asystenci, sprzedaż itp. Zgodnie z filozofią Fundacji, technologia ta ma być dostępna dla wszystkich za darmo, a jej rozwijaniem zajmują się między innymi wolontariusze.

Dlaczego Nvidia dołączyła do projektu i hojnie go wsparła? Kari Briski, jeden z dyrektorów Nvidii, wyjaśnia: "Zapotrzebowanie na sztuczną inteligencję, z którą można rozmawiać, gwałtownie wzrasta. Dzięki otwartości Common Voice oraz potężnej bazie danych, jak za nią stoi, można łatwiej stworzyć i wytrenować modele, które następnie zostaną udostępnione społeczności. Razem z Mozillą chcemy pomóc w jej stworzeniu i wspieraniu społeczności, zwłaszcza w obszarach językowych, które są niedostatecznie rozwinięte pod tym względem"

Projekt Common Voice ruszył w 2017 roku, a każdy może mieć w niego wkład - choćby udostępniając swój głos. W chwili obecnej w bazie danych Mozilli znajduje się ponad 9 tysięcy godzin nagrań głosowych w 60 językach. Liczba osób zaangażowanych w projekt oceniana jest na 164 tysiące.

Źródło: Neowin