Nvidia zrezygnuje z produkcji chipsetów?

Tajwański portal DigiTimes powołujący się na źródła "bliskie producentom płyt głównych" opublikował właśnie informację, zgodnie z którą Nvidia chce zrezygnować z produkcji chipsetów. Firma miałaby się skupić przede wszystkim na konstruowaniu układów graficznych.

Postanowienie Nvidii podyktowane było ponoć faktem, że próba nawiązania bliższego kontaktu z producentami płyt głównych spotkała się z obojętnością. Tajwańscy producenci nie chcieli wesprzeć firmy w oszacowaniu potrzeb rynku.

Ekipa zajmująca się chipsetami ma zostać przeniesiona do działu zajmującego się GPU. W reakcji na tę decyzję, niektóre korporacje wytwarzające płyty główne wycofały się już z zapowiedzi dotyczących high-endowych modeli z układami z serii nForce 7.

Intel lub AMD muszą pomóc

Brak chipsetów własnej produkcji oznacza, że Nvidia musi szybko znaleźć sposób na umożliwienie pracy zestawów SLI na płytach z układami Intela lub AMD - a tymczasem żadna z tych firm nie jest uznawana za przyjaciela Nvidii (mimo niektórych cieplejszych gestów względem AMD; patrz "Intel pomógł AMD, NVIDIA nie chce być gorsza", ale też "AMD/ATI: w przeciwieństwie do ..., nasze moduły graficzne są w porządku").

Jeśli korporacja sobie nie poradzi, rynek najwydajniejszych rozwiązań graficznych zostanie oddany bez walki. Komu? Oczywiście AMD (ATI).

Dla miłośników marki nie są to najlepsze wieści. Tym bardziej, że zaledwie pół roku temu kondycja Nvidii była tak doskonała, że uważano, iż firma może pokusić się o wykupienie AMD.

Źródło: Digitimes