NvidiaTegra 3 - wydajny 4-rdzeniowy procesor - wreszcie tablety staną się prawdziwymi komputerami

Nvidia zaprezentowała właśnie NVIDIA Tegra 3 - pierwszy mobilny procesor, który ma aż 4 rdzenie, co pozwala w tabletach osiągać wydajność podobną do tej z komputerów PC i konsol. Co ciekawe, przy wzroście wydajności nie zmniejsza się czas pracy na baterii. Właśnie został zaprezentowany pierwszy na świecie tablet z czterordzeniowym procesorem Tegra 3 - ASUS Eee Pad Transformer Prime. Co to oznacza? Tym razem naprawdę nadchodzi rewolucja w świecie gier...

Nvidia Tegra 3

Nvidia Tegra 3 - pół doby oglądania HD na baterii

Procesor Tegra 3 jest 3 raz wydajniejszy od układu Tegra drugiej generacji, a co bardziej imponujące - pobiera o 61 proc. mniej energii od platformy Tegra 2. Dzięki temu tablety będą mogły odtwarzać filmy HD przez 12 godzin na jednym tylko ładowaniu baterii. Pierwszym tabletem, w którym zastosowany został układ Tegra 3 jest ASUS Transformer Prime.

vSMP - na czym polega tajemnica nowej technologii Tegra 3?

Sercem i tajemnicą wydajności Tegra 3 jest innowacyjna technologia zmiennego, symetrycznego przetwarzania wielowątkowego (vSMP czyli Variable Symmetric Multiprocessing). vSMP wykorzystuje piąty procesor cechujący się bardzo niskim poborem mocy, podczas gdy cztery główne rdzenie stworzone zostały do zadań wymagających bardzo dużej wydajności.

Zobacz również:

  • Nvidia RTX 4070 – wszystko, co wiemy, cena, gdzie kupić [18.08.2023]

Tegra 3 - wydajne cztery rdzenie i jeden energooszczędny

Kiedy nasz tablet nie potrzebujesz dużej mocy obliczeniowej (np. oglądanie filmów czy słuchanie muzyki) układ Tegra 3 dezaktywuje 4 rdzenie i uruchamia piąty rdzeń (tzw. towarzyszący), który pobiera mało energii. Kiedy uruchomimy np. grę albo albo skomplikowane aplikacje Tegra 3, automatycznie uruchamiane są cztery wydajne rdzenie.

- Zastosowanie przez Nvidia piątego rdzenia w architekturze procesora to genialne rozwiązanie. Technologia vSMP wykorzystywana w procesorze Tegra 3 wydłuży czas pracy urządzeń mobilnych nowej generacji, ponieważ dzięki niej procesor zużywa mniej energii podczas wykonywania mało wymagających zadań, zwiększając wydajność wyłącznie wtedy, gdy jest ona potrzebna - powiedział Nathan Brookwood, pracownik naukowy z firmy Insight 64.

5 rdzeni Tegra 3 + 12 graficznych rdzeni z GeForce

Ale to nie wszystko, bo w parze z Tegra 3 idą nowe 12-rdzeniowe procesory graficzne GeForce, które pozwalają w uzyskać w urządzeniach mobilnych hiperrealistyczną grafikę, a także obsługują efekt 3D.

Mobilne gry czeka rewolucja

Nowy produkt Nvidia oznacza prawdopodobnie prawdziwą mobilną rewolucję w świecie gier. Jakość znana z konsol takich jak Xbox 360 czy PS3 teraz będzie dostępna w urządzeniach mobilnych. Teraz tablety będą mogły obsługiwać gry o wymaganiach, o jakich jeszcze niedawno nam się nie śniło w urządzeniach przenośnych. Tablet taki jak ASUS Transformer Prime będziemy mogli podłączyć do telewizora i grać na dużym ekranie w wysokiej rozdzielczości.

Tegra 3 i gry w trzech wymiarach

Tegra 3 ma również wbudowany znany nam dobrze układ Nvidia 3D Vision, który pozwala grać w gry napisane w OpenGL) w trybie 3D. Wystarczy podłączyć tablet przez kabel HDMI z telewizorem i już na wielkim ekranie możemy podziwiać efekt 3D.

Tegra Zone czyli darmowe gry na Nvidia Tegra 3

Ale skąd wziąć gry, na których sprawdzimy w pełni siłę nowego układu? W Tegra Zone (bezpłatna aplikacja Nvidia w Android Market) - do końca 2011 roku będziemy mogli pobrać 40 gier zoptymalizowanych pod kątem Tegra 3, w z czego 15 zostało specjalnie zaprojektowanych dla nowych układów (m.in. Shadowgun, Riptide GP, Sprinkle, Big Top THD, Bladeslinger, DaVinci THD, Chidori).

Tegra 3 - najważniejsze zalety dla użytkownika

Podsumowując, Tegra 3 to najwyższa płynność korzystania z Internetu (akceleracja Adobe Flash Player 11, języki HTML5 i WebGL, zoptymalizowany JavaScript), najszybsze aplikacje - (wysoka wydajność w edycji wideo czy zdjęć), najszybsza praca wielozadaniowa (płynne przełączanie między aplikacjami) oraz najwyższa jakość i płynność gier (dostępne na Tegra Zone).

Pierwszy tablet już jest ASUS Eeee Transformer Prime

- Procesor Tegra 3 jest fenomenalny. Cztery rdzenie, dwunastordzeniowy procesor graficzny i technologia vSMP to rewolucyjne technologie. Dzięki bliskiej współpracy z firmą NVIDIA stworzyliśmy tablet doskonały - EEE Pad Transformer Prime - który zapewni użytkownikom magiczne, bezkompromisowe wrażenia z użytkowania - powiedział Jerry Shen, prezes firmy ASUS.

Przyszłość to gry zawsze w naszej kieszeni

Cóż, czy można dodać coś więcej - wydaje się, że teraz graczy czekają duże zmiany w sposobie grania, a dotychczasowe wielkie komputery i konsole zalegające w naszych domach już za chwilę odejdą do przeszłości. Nasze gry będziemy mieli zawsze przy sobie i będziemy w każdej chwili mogli zagrać na nich na dowolnie podłączonym wyświetlaczu. Tegra 3 dla Nvidii prawdopodobnie będzie żyłą złota. Tymczasem ASUS po raz kolejny udowadnia, wprowadzając pierwszy tablet z Tegra 3 na rynek, że stawia na innowacyjność (wcześniej to ta firma jak pierwsza wprowadził na rynek netbooka).

Tablet wreszcie zastąpi komputer

Od siebie mogę jeszcze dodać, ze tablet wreszcie przestanie być drogą zabawką, a stanie się czymś co faktycznie jest w stanie zastąpić dotychczasowe komputery.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: