O asystencie senatora, który polubił edytowanie Wikipedii...

Właśnie wyszło na jaw, że asystenci pomagający reprezentantom i senatorom w amerykańskim Kongresie zmodyfikowali setki wpisów w Wikipedii. Z wielu biografii usunięto choćby komentarze stawiające daną osobę w niekorzystnym świetle.

Od miesięcy wikipedyści skarżyli się, że niektórzy użytkownicy korzystający z adresu IP należącego do podsieci 156.33.0.0 - 156.33.255.255 łamią zasady obowiązujące edytorów/autorów haseł.

Zainteresowało to jednego z administratorów: dlaczego hasła omawiające biografie polityków zmieniane są przez kogoś, kto znajduje się w wewnętrznej sieci Kongresu?

Upiększeniu uległ m.in. życiorys kongresmena Marty'ego Meehana. Na szczęście pracownicy jego biura okazali się skorzy do współpracy: jego rzecznik wydał oświadczenie, z którego wynika, iż jest to robota jednego z wakacyjnych praktykantów, który zapędził się w korygowaniu danych...

Szybkie rozwiązanie

Cała sprawa jednak szybko się wyjaśniła i znalazła rozwiązanie. Gremium odpowiedzialne z prace nad Wikipedią uznało, iż wszelkie fałszujące prawdę poprawki zostaną wycofane, natomiast korekty literówek i dane uściślające pewne fakty będą zachowane. Kongresmenom zablokowano również dostęp do witryny.

Nie jest to pierwszy problem z Wikipedią - o podobnych wpadkach pisaliśmy już w artykule: "Wikipedia - encyklopedia obosieczna".