O czym marzą użytkownicy Linuksa?

Jak wynika z internetowego sondażu przeprowadzonego przez firmę Novell, odpowiedzią na tytułowe pytanie nie jest wcale "bankructwo Microsoftu" czy "masowa popularyzacja najprzeróżniejszych dystrybucji spod znaku Pingwina". Użytkownicy Linuksa mają marzenia nieco bardziej realistyczne - chcieliby, aby na ich platformę systemową zostały zaadaptowane popularne aplikacje dla grafików, webmasterów i projektantów stron WWW, a zwłaszcza Photoshop, AutoCAD i Dreamweaver.

Na stronie internetowej firmy Novell trwa sondaż dla użytkowników korzystających z systemów Linux, w którym - po zarejestrowaniu się - mogą oni wypowiedzieć się, jaką aplikację widzieliby najchętniej w wersji kompatybilnej z tą platformą. Jak dotąd, wzięło w nim udział ponad 10 tys. osób.

Wyniki rankingu Novella:

1. Photoshop

2. Autocad

3. Dreamweaver

4. iTunes

5. Macromedia Studio

6. Flash

7. Quicken

8. Visio

9. Quickbooks

10. Lotus Notes

Jak twierdzą przedstawiciele firmy, wyniki sondażu dowodzą, iż Linux stał się już pełnoprawnym desktopowym systemem operacyjnym - w przeszłości jego użytkownicy "zgłaszali zapotrzebowanie" głównie na edytory tekstowe, klienty poczty elektronicznej czy też przeglądarki internetowe; teraz chcieliby otrzymać do dyspozycji narzędzia bardziej zaawansowane.

Sondaż będzie trwał przez ok. rok. Novell zamierza kontaktować się z firmami produkującymi aplikacje, które zdobędą najwięcej głosów w ankiecie celem nawiązania współpracy w przygotowaniu wersji tych kompatybilnych z Linuksem.