O czym pamiętać podczas rozmowy o pracę

Przedstawiam garść porad, które przydadzą się każdemu uczestnikowi wirtualnych targów pracy IT Career Expo. Mogą one pomóc podczas negocjacji z potencjalnym pracodawcą.

Choć na pierwszy rzut oka wydają się dość banalne, to jednak podczas omawiania warunków pracy wiele osób po prostu o nich zapomina. Warto więc zapamiętać następujące rzeczy

1. Czego naprawdę chcesz?

Obojętnie, czy negocjujesz nową pracę, czy też chcesz zyskać awans w nowej, warto zastanowić się, co jest dla ciebie najbardziej istotne? Każdy ma inne cele i jeden postawi na mniejszą ilość pracy, ale za to więcej czasu dla siebie, drugi - więcej pracy, a co za tym idzie - więcej pieniędzy. Warto określić, ile czasu można poświęcić na daną pracę, aby nie kolidowała ona np. z życiem rodzinnym.

2. Znaj swoją prawdziwą wartość

Wielu kandydatów do pracy często przecenia swoje umiejętności, a co gorsza - czasami twierdzą, że potrafią rzeczy, o których tak naprawdę mają nikłe pojęcie. Kłamstwo ma krótkie nogi - szybko wyjdzie na jaw, nawet i pierwszego dnia pracy. Dlatego też zawsze warto określić swoje prawdziwe możliwości i zaznaczyć, co mogą dać pozytywnego pracodawcy.

3. Poznaj firmę, w której chcesz pracować

Przed rozpoczęciem negocjacji z firmą warto poznać nie tylko obszary jej działania, ale również możliwości zarobku oraz rozwoju, jakie można zyskać w danej pracy. W sieci można znaleźć mnóstwo opinii o firmach z branży IT, a także znaleźć rankingi i zestawienia najlepszych pracodawców w danym sektorze. Warto zapoznać się z tymi informacjami, zanim zdecydujesz się na kandydowanie do pracy.

4. Słuchaj uważnie, pytaj z sensem

Hemingway napisał kiedyś "Kiedy ludzie mówią, słuchaj ich z uwagą. Większość ludzi nigdy nie słucha." Aby podczas negocjacji wywrzeć dobre wrażenie, należy skupić się na tym, co mówi potencjalny pracodawca. Pozwoli to na zadawanie sensownych pytań. W wielu przypadkach kandydaci zadają pytania, na które już wcześniej padły odpowiedzi - ale umknęły ich uwadze.