O kurczę, ale DVD!

Interaktywne DVD z filmem "Uciekające kurczaki"


Interaktywne DVD z filmem "Uciekające kurczaki"

O kurczę, ale DVD!

Lip Synch pozwala dopasowywać dialogi do ruchu ust postaci.

Zabawa i edukacja - te dwie zasady nie zawsze idą w parze, ale dzięki inteligentnemu projektowi firmy Cimex Media, płyta DVD poświęcona pracom nad filmem "Uciekające kurczaki" z Aardman Studios zarówno uczy, jak i bawi.

Na początku lata 2000 r. wytwórnia Aardman Studios, zdobywca Oscara za serię przygód Wallace'a i psa Grommita, przyciągnęła do kin tłumy, wypuszczając pierwszy pełnometrażowy film. Animowany film przygodowy "Uciekające kurczaki" to opowieść o grupie kurczaków, które podejmują desperacką próbę wyrwania się ze szponów okrutnej pani Tweedy i jej męża, by nie trafić w potrawce na stół swoich ciemiężycieli. Wielkiej ucieczce przewodzą brytyjski kurczak Ginger i amerykański w każdym calu kogut Rocky (po lewej).

O kurczę, ale DVD!

DVD z filmem "Uciekające kurczaki" zawiera kilka interaktywnych zabaw,

takich jak Interactive Edit, w której użytkownik może samodzielnie zmontować fragmenty filmu we własny minifilmik, stworzony w całości w aplikacji Macromedia Director.

Film wyświetlany jest nadal na ekranach kin na całym świecie, ale w Wlk. Brytanii na rynek trafiła już płyta DVD z filmem i interaktywnymi materiałami. Dzięki nim można dowiedzieć się, jak powstawał - od stworzenia postaci, poprzez szkice, aż po techniki filmowe, takie jak postsynchrony i edycja klipów.

Interaktywny podręcznik

Materiał multimedialny z płyty DVD pierwotnie rozesłano do szkół na CD-ROM-ach dla celów edukacyjnych na zajęciach z mediów. Przygotowała go londyńska firma z branży nowych mediów Cimex Media.

Firma dała się poznać jako producent serwisu www.homeworkhigh.com dla stacji TV Channel 4/Glasshead. Zdobył on w 2000 r. cztery nagrody, w tym dwie BIMA 2000 (British Interactive Multimedia Association) i Brytyjskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej BAFTA Interactive Entertainment za promowanie sieciowej edukacji. I właśnie studio Cimex Media organizacja Film Education poprosiła o przygotowanie CD-ROM-u edukacyjnego opartego na "Uciekających kurczakach". Przeznaczony miał być dla uczniów w wieku 14-18 lat, uczęszczających na zajęcia z mediów lub wszystkich zainteresowanych procesem tworzenia filmu animowanego.

O kurczę, ale DVD!

<b>Uciekające kurczaki</b> Praca nad CD-ROM-em/DVD-ROM-em zajęła Cimex Media ok. dwóch i pół miesiąca. Pierwsze burze mózgów i liczne storyboardy tworzone na starcie pozwoliły ekipie dopracować strukturę nawigacji i śledzić postępy prac nad projektem.

Jako że we wstępnej ofercie współpracy zaznaczono, iż Cimex może sam zaproponować rozwiązania kreatywne, pięcioosobowy zespół zaczął projekt od kilku burzy mózgów.

- Klient miał bardzo ogólny pomysł, ale my byliśmy w stanie powiedzieć, co uda się zrobić, a czego nie - wyjaśnia Adrian Parr, szef działu rozwoju mediów cyfrowych w Cimex Media.

Kiedy zakończono etap burzy mózgów, zaczęto przygotowywać prototypowe projekty w Adobe Illustratorze i storyboard całego CD-ROM-u. Jak podkreśla Parr, tak wysoki stopień przygotowania okazał się nieoceniony w późniejszych fazach projektu, kiedy dopracowywano nawigację i śledzono postępy prac.

Jednym z głównych wyzwań projektu było stworzenie rozmaitych interaktywnych sekcji, takich jak "Od szkicu do scenariusza", "Interaktywna edycja", "Postsynchrony" (gdzie dopasowuje się dialogi do ruchu ust postaci) czy "Zaprojektuj plakat". W tym ostatnim ćwiczeniu wykorzystano wzorowaną na Adobe Photoshopie aplikację, pozwalającą na łączenie teł, tekstu, logo i znaków - w ten sposób można stworzyć gotowy do wydrukowania plakat.

O kurczę, ale DVD!
Żadna z sekcji interaktywnych nie wymaga od użytkownika instalowania programów na twardym dysku. Wszystkie fragmenty filmów są odtwarzane bezpośrednio z CD-ROM-u lub z DVD-ROM-u. Jedną z konsekwencji takiego podejścia - i wyzwaniem dla zespołu Cimex Media - był fakt, że filmy wyświetlają się z różną jakością w zależności od komputera. Parr wyjaśnia jednak, że ma to raczej związek z czasem odczytu płyty niż z prędkością transferu danych.

- Danie użytkownikowi możliwości dowolnej zmiany kolejności fragmentów filmów za pomocą techniki drag & drop wymagało skomplikowanego programowania w Lingo i mnóstwa testów - dodaje Parr.