O nowościach w ofercie ATI i AMD, mówi Lars Weinand, Technical PR Program Manager w regionie EMEA.

Gościem specjalnym imprezy firmy AMD pod tytułem Deep Dive into the ultimate PC experience był Lars Weinand, Technical PR Program Manager w regionie EMEA. Zapraszamy do oglądania wywiadu!

Jakie są nowości w ofercie ATI i AMD?

Na rynek trafiła właśnie nowa rodzina kart HD 2000 Series od modeli podstawowych 2400, po średnie 2600 do modeli dla najbardziej wymagających graczy - 2900. Różnią się one wydajnością i ceną. Posiadają unikatowe elementy, przede wszystkim wsparcie dla 10, który pozwala grać w gry nowej generacji. Nasze nowe karty obsługują standard HDMI przesyłając jednocześnie obraz i dźwięk, dzięki wbudowaniu w procesor graficzny układu audio. Dlatego niepotrzebne są żadne dodatkowe kable od karty dzwiękowej. Wystarczy nasza karta i instalacja sterowników. Trzecia rzecz to wbudowany specjalny procesor wideo UVD (Universal Video Decoder) prawie całkowicie odciążający CPU od zadań związanych z dekodowaniem filmów SD i HD, co pozwala oglądać je nawet na niedrogim pececie za 2000 zł.

Komputerowy świat jest podzielony pomiędzy zwolenników Intela i AMD, ATI oraz Nvidii, w którym toczą nieustanne dyskusje. Dlaczego użytkownicy AMD i ATI powinni być dumni ze swego sprzętu, twoim zdaniem?

ATI i AMD zawsze stosuje najnowsze technologie. ATI jako pierwsze wprowadziło karty ze wsparciem DirectX 9, AMD technologię 64-bitową w procesorach. Teraz także jesteśmy pierwsi ze sprzętem gotowym do pracy z DirectX10, wraz z premiera Visty mieliśmy już certyfikowane sterowniki. Zatem, możecie być dumni ze sprzętu, który jest zawsze na czas z nowymi technologiami, nie martwiąc się, że to czy tamto nie działa lub nie jest gotowe. Oczywiście, jak każdy nie jesteśmy idealni, ale dokładamy starań, aby wszystkie nowe technologie działały. Kochamy nowe technologie. Nikogo nie zmuszamy do zmiany systemu na Vistę, jednak jeśli ktoś się zdecyduje i używa nowych kart ATI, może mieć pewność, że sterownik będzie działał. Nie chciałbym komentować konkurencji, ale wiadomo, że nie wszyscy zdążyli na czas ze sterownikami lub mieli tylko beta wersję. Nasze sterowniki publikujemy co miesiąc i nawet jeśli coś nie działa poprawnie z nową grą, przy następnej publikacji sterowników błędy zostają poprawione.

Podróżujesz po całym regionie EMEA, który obejmuje Europę, Afrykę i Blilski Wschód. Spotykasz wielu ludzi, niektóre portale komputerowe organizują sondę wśród czytelników - jakie pytanie ci zadać. Czy możesz wymienić najtrudniejsze?

Myślę, że najtrudniejsze pytanie dotyczy tego, co będzie za rok lub najbliższe lata. Jak będą wyglądały gry komputerowe, , procesory graficzne. To trudno przewidzieć. Można mówić jednie o pewnych trendach. Dajemy użytkownikom to, czego oczekują. Początkowo HDMI było bardzo kosztowne, teraz jest dostępne dla każdego. Mamy oczywiście swoje wyobrażenie o rynku i nowych technologiach. Jednak jednoznacznej odpowiedzi trudno udzielić bo można się bardzo pomylić.