O sztuce w Sieci

Internet wydaje się idealny do propagowania i udostępniania sztuki. W wirtualnych muzeach nie ma z reguły trójwymiarowych, realistycznie renderowanych sal z wirtualnymi postaciami zwiedzających, są za to dziesiątki lub setki dzieł, do których, oprócz drogich albumów i jeszcze droższych podróży za granicę, nie ma innego dostępu. A to już wiele.

Internet wydaje się idealny do propagowania i udostępniania sztuki. W wirtualnych muzeach nie ma z reguły trójwymiarowych, realistycznie renderowanych sal z wirtualnymi postaciami zwiedzających, są za to dziesiątki lub setki dzieł, do których, oprócz drogich albumów i jeszcze droższych podróży za granicę, nie ma innego dostępu. A to już wiele.

Chociaż publikowanie dzieł w Internecie niesie niebezpieczeństwo, że będą kopiowane i używane z pogwałceniem wszelkich praw autorskich, to wielu twórców decyduje się na ten sposób prezentacji swoich prac - liczba osób, które mogą odwiedzić stronę, jest przecież ogromna.

www.wetcanvas.com

Witryna będąca czymś więcej niż wirtualną galerią. Używając modnego ostatnio słownictwa - to rozbudowany portal przeznaczony dla miłośników i twórców sztuki. Choć nie jest to galeria typowa, zawiera wyspecjalizowaną wyszukiwarkę najciekawszych wystaw aktualnie prezentowanych w Sieci oraz w świecie rzeczywistym. Znajdziesz tu także: sklep, pokój do pogawędek oraz mnóstwo porad dla artystów-amatorów. Warto odwiedzić.

www.odr.net.pl/net-galeria/

Nowoczesna w formie i w treści galeria współczesnej grafiki, fotografii i polskiego malarstwa. Jej główną (ale nie jedyną!) zaletą jest często uaktualniany zbiór odnośników do innych, równie ciekawych miejsc w Sieci, a także interesujące galerie "na miejscu".

http://artyzm.com/galeria.htm

Bardzo bogata galeria poświęcona polskiemu malarstwu. Znajdziesz tutaj wybrane prace właściwie wszystkich słynnych polskich malarzy. Każde z dzieł prezentowane jest w dwóch formatach: znaczka pocztowego ("thumbnail") i pełnoekranowym. Zasoby galerii można wygodnie przeszukiwać: według nazwiska twórcy, tytułów i tematów obrazów. W galerii jest w sumie ponad 340 obrazów 149 polskich malarzy. Ciekawostka to poczet królów polskich - według Matejki, ale... w kolorze!

www.galeria.nettek.pl

To naprawdę wirtualna galeria, gdyż poświęcona wyłącznie sztuce komputerowej. Witrynę podzielono na dwa główne działy - 2D i 3D. Galeria jest ładnie zaprojektowana i przemyślana - nie trzeba czekać na pobranie grafiki, której nie chce się oglądać. Szczególnie dział 2D wart jest uwagi, zawiera kilka zupełnie rewelacyjnych prac.

www.va.alpha.pl

Odwiedzając to miejsce, masz szansę zwiedzić dwie wirtualne, ale realistyczne trójwymiarowe sale wystawowe, zbudowane przy użyciu języka VRML. Aby oglądać trójwymiarowe światy, trzeba wyposażyć swoją przeglądarkę internetową w mały dodatek, obsługujący standard VRML (CosmoPlayer w wersji co najmniej 3.0). Można go pobrać wprost z witryny. Szkoda tylko, że nie da się dokładniej obejrzeć wystawionych grafik, gdyż odpowiednie połączenia wskazują na nieistniejące pliki. Obrazki są, ale w zupełnie innym miejscu witryny.

http://republika.pl/zumiphoto

Polski Internet jest bogaty w strony poświęcone fotografii - zarówno amatorskiej, jak i profesjonalnej. Witryna <font color="red">republika.pl/zumiphoto to dobry punkt startowy dla wszystkich interesujących się fotografią. Stanowi po prostu duży zbiór odnośników do stron związanych z fotografią - podzielonych na działy i często uaktualnianych.