OCZ: nowe dyski SSD z transferem 250 MB/s nie dla klientów!

Firma OCZ zapowiedziała nową linię napędów SSD, która charakteryzuje się szybkością zapisu danych na poziomie 240 MB/s i odczytem rzędu 250 MB/s. Nowa seria ochrzczona została mianem Vertex. Niestety, tak szybkie napędy nie trafią do sklepów.

Nowe napędy firmy OCZ korzystają z kontrolera Indilinx Barefoot, który - według założeń - umożliwia transfer na poziomie 200 MB/s dla odczytu sekwencyjnego oraz 160 MB/s podczas zapisu sekwencyjnego. Wewnętrzne testy OCZ ujawniły jednak o wiele większe możliwości napędów Vertex: odpowiednio 250 MB/s podczas odczytu i 240 MB/s w czasie zapisu danych. Warto dodać, że tak dużą wartością odczytu charakteryzują się jedynie dyski SSD Intela z rodziny X-25M i X-25E (mają jednak o wiele niższe wartości zapisu).

Wartości te pokazują na ile dzisiejsza technologia pozwala przyspieszyć odczyt i zapis danych w dyskach SSD. Niestety, modele Verteksów, które trafią do sprzedaży, cechować się będą nieco niższymi transferami. Producent obniżył możliwości napędów implementując odpowiedni firmware, który nie pozwoli przekroczyć wartości 240 MB/s dla odczytu i 220 MB/s dla zapisu (wartości nieoficjalne). Według oficjalnych danych producenta ma to być jeszcze mniej.

Najpojemniejsze Verteksy (120 i 250 GB) korzystać będą z bufora danych 64 MB, pozostałe natomiast wyposażone będą w 32 MB pamięci cache.

Zobacz Ranking produktów PC World.pl - dyski SSD