ODF 1.2 - otwarty format pakietów biurowych z nowym arkuszem kalkulacyjnym

Głównym zadaniem nowej specyfikacji formatu ODF (Open Document Format) jest udoskonalenie pracy arkusza kalkulacyjnego. Nowa wersja została zatwierdzona przez konsorcjum OASIS zajmujące się rozwojem tego otwartego standardu przeznaczonego dla pakietów biurowych.

Open Document Format
Standard ODF stosowany jest przez różne pakiety biurowe jak np. OpenOffice, LibreOffice i Microsoft Office. Dzieli się na takie formaty jak odt (dokumnety tekstowe), ods (arkusze kalkulacyjne), odp (prezentacje) itd.. Jego nowa specyfikacja wprowadza zupełnie zmienioną obsługę arkuszy kalkulacyjnych.

Poprzedni format miał sporo błędów i dlatego nowy został napisany całkowicie od podstaw. Arkusze kalkulacyjne są bardzo ważne dla zastosowań biznesowych i administracyjnych. Dlatego wprowadzenie nowej specyfikacji jest takie ważne. Nie jest to jednak jedyna poważna zmiana w ODF 1.2.

Nowa wersja formatu pakietów biurowych wspiera metadane RDF. Dzięki temu użytkownicy będą mogli m.in. linkować nie tylko do adresów URL, ale także do tekstu w dokumencie, wirtualnych wizytówek, pozycji w kalendarzu itp.. Dzięki temu dokumenty staną się częścią sieci - będą inteligentne (smart documents).

ODF 1.2. jest już wprowadzane prze producentów desktopowych, internetowych i mobilnych pakietów biurowych. Użytkownicy Microsoft Office będą jednak musieli zaczekać na jego wykorzystanie. Microsoft obsługuje ODF w wersji 1.1 od czasu pakietu Office 2007 SP2. ODF 1.2 zostanie przez niego wprowadzone dopiero podczas imprezy ODF Plugfest, którą firma organizuje 26 i 27 kwietnia w Brukseli.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: