ODF w Office 2007

Pojawiła się finalna wersja programu OpenXML Translator, który pozwala programowi MS Word z najnowszej wersji pakietu Microsoft Office 2007 na zapis i odczyt dokumentów w konkurencyjnym formacie Open Document Format (ODF).

Jason Matusow z Microsoftu powiedział, że firma wspierała open-source'owy projekt finansowo oraz poprzez dostarczanie wskazówek technicznych i zarządzanie, lecz nie wniosła do niego żadnego kodu. Większość pracy wykonała francuska firma CleverAge, która dostarczyła kod i zbudowała większość programu.

Open XML Translator pozwala na dwustronną konwersję pomiędzy ODF a formatem Open XML opracowanym przez Microsoft (jest on wykorzystywany w MS Office 2007). Translator może być zainstalowany zarówno jako dodatek do programu Microsoft Word 2007, jak i używany przez deweloperów w innych, tworzonych przez nich aplikacjach. Jest to dopiero pierwsza faza - docelowo projekt ma zapewniać także wymianę danych pomiędzy ODF i arkuszami kalkulacyjnymi programu Microsoft Excel 2007 oraz prezentacjami tworzonymi przy użyciu Microsoft PowerPoint 2007.

Microsoft nie wbudował do nowego Office'a natywnego wsparcia dla plików ODF, pomimo możliwości odczytu kilkudziesięciu innych formatów plików. Matusow broni stanowiska firmy twierdząc, że użytkownicy nie wyrażali takiej potrzeby. Konkurencja już od jakiegoś czasu jako domyślnego formatu plików używa ODF, podczas gdy gigant z Redmond opracował swój własny, także oparty na XML-u, format Open XML. Koncern z Redmond chciał za to wbudować wsparcie dla popularnego formatu PDF (Portable Document Format), jednak jego właściciel - firma Adobe - nie zgodziła się na to i nic z tego nie wyszło. Matusow powiedział, że po ostatnich działaniach firmy Adobe, mających na celu uznanie formatu PDF za globalny standard Międzynarodowej Organizacji Standaryzacyjnej ISO (więcej w artykule "Adobe: PDF będzie standardem ISO"), Microsoft będzie starał się wznowić rozmowy i wbudować wsparcie dla PDF w kolejnych wersjach pakietu Office.

Finalną wersję 1.0 programu OpenXML Translator można pobrać ze strony serwisu SourceForge.