OLED czy QLED? Czym różnią się te telewizory? Który wybrać?

Kiedy kupujemy nowy telewizor, często jednym z pierwszych pytań, na jakie musimy sobie odpowiedzieć to kwestia wyboru technologii wyświetlania. Obecnie najpopularniejsze są telewizory QLED i OLED. Czym się różnią? Dla kogo są przeznaczone? Jaki ostatecznie wybrać?

fot. yousafbhutta/Pixabay

Czym są telewizory QLED?

W telewizorach QLED zastosowana jest matryca LCD (Liquid Crystal Display), która wykorzystuje światło LED do podświetlenia panelu. W odróżnieniu od starszych technologii, tutaj zostały zastosowane kropki kwantowe umieszczone pomiędzy podświetleniem i filtrem kolorów. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy liczyć na dużo lepszą jasność ekranu oraz odwzorowanie barw.

W odróżnieniu od telewizorów OLED, o których za chwilę, nie możemy jednak liczyć na doskonałą czerń. Telewizory QLED charakteryzują się także mniejszymi kątami widzenia oraz gorszą widocznością w mocno oświetlonych pomieszczeniach. Są to jednak urządzenia zdecydowanie tańsze. Podstawowe modele o wielkości 55 czy 65 cali możemy kupić już w kwotach oscylujących wokół 3000 zł.

Co jednak mogą zaoferować droższe urządzenia w technologii OLED?

Czym są telewizory OLED?

Telewizory OLED to rodzaj urządzeń, które wykorzystują organiczne diody elektroluminescencyjne (OLED) do generowania obrazu. Każda dioda OLED składa się z organicznego materiału, który samoczynnie generuje światło, kiedy jest podłączony do prądu. W przeciwieństwie do tradycyjnych telewizorów LCD, telewizory OLED nie wymagają podświetlenia z tyłu ekranu, ponieważ każda dioda OLED emituje własne światło. Co dzięki temu zyskujemy?

OLED czy QLED? Czym różnią się te telewizory? Który wybrać?

Przede wszystkim telewizory OLED oferują głębszą czerń, bardziej intensywne kolory oraz większą precyzję ich wyświetlania. Warto także dodać, że są w stanie zapewnić płynną reprodukcję ruchu, ponieważ każda dioda OLED może być włączana i wyłączana niezależnie od innych. W efekcie obraz jest bardzo ostry i szczegółowy, nawet w momencie, kiedy obserwujemy bardzo szczegółowe sekwencje akcji.

Przemawia tutaj także aspekt stylistyczny. Telewizory OLED posiadają bardzo cienkie ekrany, co pozwala na produkcję urządzeń o niskim profilu.

Można śmiało powiedzieć, że telewizory OLED przeznaczone są dla najbardziej wymagających użytkowników, którzy cenią sobie jakość wyświetlanego obrazu. To aktualnie najlepszy wybór, jeśli chcemy wykorzystać w pełni potencjał współczesnych serwisów VOD, filmów, seriali, programów czy gier video. Telewizory OLED w ogólnym przekonaniu są także droższe niż przedstawiciele telewizorów QLED.

OLED czy QLED? Czym różnią się te telewizory? Który wybrać?

Zalety i wady telewizorów QLED

Jak każdy sprzęt i rodzaj technologii, telewizory QLED posiadają zarówno zalety, jak i wady. Jeśli chodzi o plusy, to należy wymienić wysoki poziom jasności oraz bardzo realistyczne wrażenia z oglądania, ze względu na szeroką gamę barw. Na plus zasługuje także dobra ekspozycja trybów HDR. Co więcej, telewizory QLED dostępne są w atrakcyjnych cenach, a ich żywotność jest bardzo długa.

Jeśli chodzi o minusy, należy wymienić nieco słabszy kontrast oraz brak tak głębokiej czerni, jak w przypadku telewizorów OLED.

Zalety i wady telewizorów OLED

Niewątpliwą zaletą telewizorów OLED jest praktycznie doskonałą czerń oraz wysoki kontrast. Co więcej, ta technologia to niemal idealne rozwiązanie dla osób, które chcą w pełni cieszyć się z oferowanych treści. Fani sportu, filmów i seriali akcji oraz gier wideo będą wprost zachwyceni realizmem, odzwierciedleniem barw i jakością wyświetlanego obrazu. Na plus należy także wymienić duże kąty widzenia, dzięki czemu możemy komfortowo oglądać bez względu na miejsce, w którym siedzimy.

OLED czy QLED? Czym różnią się te telewizory? Który wybrać?

Przechodząc do wad, telewizory OLED są bardziej podatne na wypalenia statycznych elementów, takich jak np. belki na kanałach informacyjnych. Minusem może okazać się wyższa cena niż w przypadku telewizorów QLED.

Jednak jeśli chodzi o cenę, poszczególne modele można kupić o wiele taniej. Jak to zrobić?

Jak kupić telewizor OLED taniej?

To, że telewizory OLED są zdecydowanie droższe niż przedstawiciele technologii QLED to fakt. Warto jednak zauważyć, że jakość wyświetlanego obrazu jest niemal idealna. Jeśli chcemy mieć w domu sprzęt z najwyższej półki i przy okazji zaoszczędzić, warto szukać ofert promocyjnych, które to umożliwiają. Jedna z takich akcji jest aktualnie prowadzona m.in. w sieci sklepów NEONET. Kupując telewizor LG OLED, możemy zaoszczędzić nawet do 3000 zł, co daje już dość pokaźną sumę.

Jakie są warunki i jak z niej skorzystać?

  • Kup telewizor LG objęty promocją w terminie od 01.01.2023r. do 31.03.2023r.
  • Zarejestruj się na stronie producenta: www.strefalg.pl
  • Dokonaj poprawnego zgłoszenia poprzez formularz www.strefalg.pl/promocja/tv-cashback, nie później niż do 14.04.2023r
  • Po pozytywnej weryfikacji odbierz dedykowany cashback
OLED czy QLED? Czym różnią się te telewizory? Który wybrać?

Promocją objęte są następujące modele telewizorów:

Zgodnie z regulaminem, w ciągu 90 dni od dnia pozytywnej weryfikacji, nagroda w postaci cashbacku wysyłana jest na konto bankowe podane podczas rejestracji urządzenia.