OLED-y żywotne jak LCD

Toshiba Matsushita Display Technology przedstawiła nowy prototypowy wyświetlacz OLED. Co ważne, urządzenie może się pochwalić aż dwukrotnym zwiększeniem żywotności w porównaniu do obecnie dostępnych "organicznych" paneli.

Parametrem, którym wyświetlacze zbudowane w oparciu o technologię OLED ustępują panelom LCD, z pewnością jest ich żywotność. Warto przy tej okazji przypomnieć, że wprowadzony do sprzedaży telewizor Sony XEL-1 może pracować przez 30 tysięcy godzin (co pozwolić ma np. na oglądanie telewizji przez 8 godzin dziennie przez 10 lat).

OLED-y żywotne jak LCD

Żywotny panel OLED

Najnowszy prototypowy 20,8-calowy wyświetlacz pozbywa się tej "ułomności" gdyż - jak deklarują jego konstruktorzy - może się on pochwalić dwukrotnie większą żywotnością w porównaniu do obecnie dostępnych "organicznych" paneli. Kluczem do osiągnięcia takiego wyniku było zastosowanie nowej metalowej membrany, która zapewnia dużo skuteczniejszą emisję światła (dzięki temu możliwe było zmniejszenie o połowę emitowanego przez materiał elektroluminescencyjny światła bez straty na jakości wyświetlanego obrazu).

Źródło: techradar.com