OLPC: Windows i Linux w jednym stali domu...

Przedstawiciele projektu One Laptop Per Child (OLPC) oraz koncernu Microsoft poinformowali, że jeden z modeli taniego notebooka XO dostarczany będzie z preinstalowanymi dwoma systemami operacyjnymi: dystrybucją Linuksa Sugar oraz przykrojonym do potrzeb projektu Windowsem XP.

Urządzenie takie udostępnione zostanie jeszcze w tym roku - prawdopodobnie w sierpniu lub wrześniu. Warto wspomnieć, że przedstawiciele projektu OLPC (w tym m.in. jego założyciel, Nicolas Negroponte) wielokrotnie zapowiadali w przeszłości, że jedną z wersji XO będzie maszyna z dwoma systemami operacyjnymi - ale teraz po raz pierwszy produkt taki oficjalnie zapowiedziano.

Przedstawiciele OLCP tłumaczą, iż zdecydowali się na wyposażenie jednej z wersji taniego notebooka również w Windows, ponieważ popularność tego systemu pozwoli użytkownikom urządzenia na korzystanie z tysięcy programów edukacyjnych dostępnych na tę platformę. Rzecznik projektu przyznał też, że o zaoferowanie wersji z Windows prosili klienci i partnerzy z całego świata.

Wiadomo już, że w komputerze preinstalowany będzie system Sugar Linux oraz pakiet

Microsoft Student Innovation (w skład którego wchodzi okrojona wersja Windows XP, Microsoft Office Home and Student 2007, Microsoft Math 3.0, Learning Essentials 2.0 for Microsoft Office oraz Windows Live Mail).

Z informacji udostępnionych przez przedstawicieli Microsoftu wynika, że testy tanich laptopów z systemem koncernu rozpoczną się już w czerwcu. W tej fazie Windows dostarczany i przechowywany będzie na kartach pamięci SD (docelowo jednak będzie instalowany na twardym dysku).

Więcej informacji o tanich notebookach tworzonych z myślą o użytkownikach z krajów rozwijających się znaleźć można w tekście "OLPC - notebook dla mas?".