OLPC: startuje kolejna edycja akcji "Give 1 Get 1"

Akcja "Give 1 Get 1" stratuje po raz drugi. Niebagatelną rolę odegra w niej sklep internetowy Amazon. Zaoferuje on swoim klientom "zielone" laptopy, które można będzie zakupić dla siebie oraz dzieci pochodzących z biedniejszych krajów.

Projekt OLPC został zapoczątkowany w 2005 roku przez Nicholasa Negroponte. Marzeniem założyciela była sprzedaż tanich komputerów, które kupowałyby kraje rozwijające się i rozdawały dzieciom mieszkającym na ich terenie. Chodziło o to, aby młodym ludziom z biedniejszych regionów świata ułatwić dostęp do nowych technologii.

Niestety pomysł okazał się niewypałem. Negroponte uzyskał tylko jedno duże zlecenie na dostawę komputerów do Ekwadoru. To zmusiło go do przekształcenia całego projektu i nadaniu mu bardziej filantropijnych kształtów.

OLPC: startuje kolejna edycja akcji "Give 1 Get 1"

Niejako dzieckiem tego przekształcenia jest akcja "Give one, Get one". W ogromnym skrócie akcja ta polega na tym, że ludzie z krajów bogatszych mają możliwość zakupienia dwóch specjalnie skonstruowanych tanich komputerów. Jedna z maszyn trafia w ręce kupującego, a druga wysyłana jest do krajów biedniejszych.

Warto wspomnieć, że podobna akcja przeprowadzona została już w zeszłym roku. Tylko w ciągu sześciu tygodni sprzedano około 160 tysięcy tanich komputerów. Niektórzy nabywcy odmówili jednak wzięcia swojego egzemplarza, więc do potrzebujących trafiło ponad 100 tysięcy urządzeń.

Niestety, rok temu akcja dostępna była jedynie dla mieszkańców Stanów Zjednoczonych oraz Kanady. W ostatnich miesiącach organizator zapowiedział, że również mieszkańcy innych zakątków świata będą mogli wziąć udział w zakupie komputerów.

Po więcej informacji zapraszamy na oficjalną stronę OLPC.