OLPC udostępni swoje projekty producentom laptopów

Organizacja "One Laptop Per Child" chce udostępnić swoje projekty producentom laptopów. W ten sposób tanie komputery mogłyby szybciej trafić do uczniów w krajach rozwijających się.

Podczas konferencji TED 2009, założyciel organizacji "One Laptop Per Child" Nicholas Negroponte powiedział, że jeżeli komercyjni producenci skorzystaliby z ich projektów to inicjatywa dostarczenia każdemu dziecku na świecie laptopa stałaby się bardziej realna. Według Negroponte, wiele firm już korzysta z rozwiązań OLPC, a wzrost popularności netbooków dobitnie o tym świadczy.

Działalność OLPC

Działalność OLPC

"Nikt od nas nie kopiuje tanich projektów, choć one istnieją. Chcemy zbudować pierwszy tani laptop, bo nikt inny tego nie zrobi" - powiedział Negroponte.

Dlatego OLPC postanowiła, że stopniowo będzie udostępniała swoje projekty i zachęcała do pełnego ich kopiowania. Fundacja przewiduje, że dzięki temu w ciągu 3 lat liczba tanich komputerów wykorzystujących jej rozwiązania może wynosić nawet 6 milionów.

Organizacja "One Laptop Per Child" zasłynęła z próby stworzenia taniego laptopa, który mógłby być dostępny dla każdego dziecka na świecie. W ramach programu "Laptop za 100 dolarów" zaprojektowano urządzenie XO z systemem operacyjnym Linuks Fedora 7. Do tej pory wyprodukowano zaledwie pół miliona tanich komputerów.