OLPC w praktyce

Wygląda na to, że w przyszłym roku program One Laptop Per Child (OLPC) w końcu zostanie wdrożony. Dotychczas w jego ramach dostarczono kilkaset testowych tanich laptopów do kilku krajów świata - otrzymały je m.in. Brazylia, Libia i Nigeria. Przedstawiciele projektu zapowiadają, że w 2007 roku odbiorców znajdzie od 5 do 10 milionów komputerów przenośnych.

Pojedyncza maszyna będzie sprzedawana w cenie 140-150 USD, a pomysłodawcy projektu mają nadzieję, że tylko w pierwszym roku jego działania obroty wyniosą około miliarda dolarów. Komputer OLPC składa się m.in. z 366-megahercowego procesora AMD, 128 megabajtów RAM i karty pamięci o pojemności 512 MB. Bardzo interesującą częścią urządzenia jest wyświetlacz, który może pracować w dwóch trybach: monochromatycznym w pełnym słońcu oraz kolorowym w mniej nasłonecznionych miejscach. Szacuje się, że ceny komputerów będą spadały i w 2010 roku tani laptop stanie się naprawdę tani - ma kosztować jedynie 50 dolarów.

Pomysłodawcą projektu OLPC jest profesor Nicholas Negroponte z MIT. Po raz pierwszy poinformował on o swoim pomyśle w styczniu 2005 roku. Nie udało się, co prawda, stworzyć komputera, który kosztowałby 100 dolarów, jak początkowo zakładał Negroponte, jednak, jak widać, droższą maszyną też udało się zainteresować kilka krajów.

Komputer korzysta z technologii Wi-Fi oraz systemu operacyjnego Linux. Jego wprowadzenie do sprzedaży może oznaczać, że system spod znaku pingwina podbije aż 12% rynku.


Zobacz również