OLPC za 200 USD?

Firma Quanta, produkująca notebooki dla projektu One Laptop Per Child, planuje opracowanie i sprzedaż tanich komputerów wzorowanych na komputerach XO z projektu OLPC. Nowe produkty nie byłyby przeznaczone dla krajów rozwijających się, lecz dla mniej zamożnych obywateli krajów rozwiniętych.

Quanta jest producentem notebooków dla tak dużych firm jak HP, Dell, czy Acer. Została także wybrana jako dostawca sprzętu dla projektu OLPC. Szef firmy, Michael Wang, zapowiedział, że zamierza ona produkować i sprzedawać tanie komputery przenośne wzorowane na XO za 200 dolarów. Miałyby one być dostępne jeszcze w tym roku.

Więcej informacji o samym projekcie OLPC można znaleźć w wątku poświęconym właśnie OLPC oraz w artykule "OLPC - notebook dla mas?". Ma on na celu dostarczenie dzieciom z krajów rozwijających się tanich komputerów przenośnych ze specjalnie przystosowanym systemem operacyjnym Linux. Założyciel projektu OLPC, Nicholas Negroponte, powiedział, że nie zamierza rozprowadzać stworzonego sprzętu gdziekolwiek indziej, jak tylko w biednych krajach, dla których sprzęt ten został stworzony. Za to Michael Wang mówi, że także w krajach rozwiniętych są biedni, których w żaden sposób nie stać na drogi sprzęt komputerowy i to właśnie do nich skierowana byłaby nowa oferta. Komputery miałyby być także wyposażone w oprogramowanie open-source.

Jeżeli firmie uda się wprowadzić to zamierzenia w życie, to dodatkowe zaangażowanie w rozwój i produkcję tanich komputerów przenośnych przyniesie z pewnością obniżenie kosztów produkcji laptopów XO dla projektu OLPC.