ONZ: Czerwony alert dla ludzkości

Nowy raport IPCC jest najbardziej wszechstronnym spojrzeniem na to, jak ludzie przekształcili planetę i wpłynęli na kryzys klimatyczny.

ONZ: Czerwony alert dla ludzkości

pixabay.com

Nowy raport Międzyrządowego Zespołu ONZ ds. Zmian Klimatu (IPCC) ukazuje, jak kryzys klimatyczny przyspiesza ekstremalne warunki pogodowe. W wyniku zmian klimatycznych spowodowanych przez człowieka, dzisiejszy świat coraz bardziej się przeobraża i niekonieczne zmierza w dobrym kierunku...

Dochodzi do ekstremalnych zdarzeńod powodzi po fale upałów i susze. Naukowcy są pewni, że winne są emisje gazów cieplarnianych, w tym dwutlenku węgla i metanu:

Nie podlega dyskusji, że działalność człowieka powoduje zmiany klimatyczne. (...) Od dziesięcioleci wiemy, że świat się ociepla, ale ten raport mówi nam, że ostatnie zmiany klimatu są powszechne, szybkie, nasilające się i bezprecedensowe.

IPCC jest wiodącym autorytetem w dziedzinie nauk klimatycznych, a nowy raport zebrał ponad 230 autorów z 66 krajów na całym świecie.

Zobacz również:

  • Autonomiczny dron zaatakował żołnierzy
  • Erupcje superwulkanów na Marsie

Według niego, prawie każdy region świata, poza regionami polarnymi, odnotował wzrost liczby ekstremalnych upałów od lat 50. XX wieku. Ekstremalne upały występują teraz pięć razy częściej niż w latach 1850-1900. Zaostrzyły susze aż o 70 procent, a wcześniej występowały one tylko raz na dekadę. Problemem są również gwałtowne burze i powodzie zdarzające się o 30 procent częściej. Jeśli chodzi o cyklony tropikalne, ​​huragany i tajfuny stały się silniejsze. Paola Andrea Arias Gómez, jedna z autorek raportu IPCC powiedziała:

Ekstremalne warunki pogodowe występują coraz częściej na całej planecie. Teraz możemy przypisać, że zmiany te są głównie napędzane działalnością człowieka.

Ocieplenie wynosi już 1,1 stopnia Celsjusza, a raport mówi, że możemy osiągnąć, a nawet przekroczyć przerażający próg 1,5 stopnia w ciągu najbliższych kilku dekad. Bez drastycznych zmian mających na celu ograniczenie zużycia paliw kopalnych sytuacja będzie się pogarszać.

Mamy teraz znacznie jaśniejszy obraz przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, co jest niezbędne do zrozumienia, dokąd zmierzamy, co można zrobić i jak możemy się przygotować.

Zobacz także: Przerażający gad terroryzował australijskie niebo

Źródło: theverge.com