ORB szybki i pojemny

ORB to urządzenie pozwalające szybciej niż Jaz Iomegi (2GB) zapisywać i odczytywać dane. Jest jego największym konkurentem, bo choć pojemność dysków wykorzystywanych przez oba napędy jest podobna, to nośnik ORB-a jest tańszy

ORB to urządzenie pozwalające szybciej niż Jaz Iomegi (2GB) zapisywać i odczytywać dane. Jest jego największym konkurentem, bo choć pojemność dysków wykorzystywanych przez oba napędy jest podobna, to nośnik ORB-a jest tańszy. Za dyskietkę zapłacimy 228 zł (ok. 2,2 GB), to samo do Jaza kupimy za dwukrotnie większą cenę. Napęd przekazuje dane za pomocą Ultra SCSI (ma dużą prędkość obrotową i podobnie jak Jaz potrzebuje około dwu sekund na rozbieg dysku i jego wyhamowanie - przy wyjęciu).

ORB szybki i pojemny

Inne napędy mają zdecydowanie mniejszą pojemność, jedynie Jaz nie ustępuje wielkością dysku. Za to cena za dyskietkę Jaza jest dwukrotnie większa niż ORB-a.

Chociaż napęd Ultra SCSI jest już nieco archaiczny, wciąż jest uznawany za w miarę szybki. Jako urządzenie służące do transferu danych, we współpracy z ORB-em spisuje się dobrze. Na korzyść ORB-a przemawia też prostota obsługi. Osoby, które mają nawet niewiel-kie doświadczenie w pracy z komputerami, mogą bez większych kłopotów zainstalować to urządzenie. ORB nie potrzebuje specjalnych programów do obsługi (formatowania itp.).

Urządzenie instaluje wewnątrz systemu (z CD-ROM-u instalacyjnego) rozszerzenie, pozwalające na czytanie dyskietek ORB-a. Co ważne, program zajmuje minimalną przestrzeń na dysku.

Napędy wymienne i cały sprzęt komputerowy są bardzo wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne. ardzo łatwo stracić dane na skutek upadku dyskietki na ziemię, nagrzania na słońcu bądź poobijania nośnika w teczce.

Niezbyt precyzyjne jest ustawienie numeru ID w łańcuchu SCSI. Ale nie powinno to sprawiać kłopotów (nawet metodą prób i błędów). Napęd jest mały, nośnik 3,5-calowy, zasilacz niewiele większy od wtyczki od kabla zasilania, prawie niewidoczny. Jedyną jego wadą jest brak możliwości formatowania dyskietek na PC.