ORLLO Xpro TOUCH 4K GPS vs GoPro Hero 4 Black vs Yi 4K Action Cam – test kamer sportowych. Co wybrać?

Wybór odpowiedniej kamery sportowej ze średniej półki cenowej nie jest łatwy. Często mamy tu bowiem do czynienia z urządzeniami, w których jedne funkcje muszą rekompensować braki innych, równie istotnych. Specjalnie dla naszych czytelników wybraliśmy jednak trzy ciekawe modele, które porównaliśmy pod kątem parametrów technicznych, osprzętu i akcesoriów dodatkowych oraz jakości rejestrowanego materiału.

Wśród wielu kamer dostępnych na rynku postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej trzem modelom: ORLLO Xpro TOUCH 4K GPS, GoPro Hero 4 Black, Yi 4K Action Cam. Pierwszy z nich stanowi prawdziwą ciekawostkę jeśli chodzi o cenę, kosztuje bowiem jedynie 749 PLN i w porównaniu do GoPro (1450 PLN) oraz Yi 4K (1200 PLN) prezentuje się intrygująco już na pierwszy rzut oka. Jak sprzęt polskiego producenta wypada pod kątem pozostałych cech i parametrów? Czy poradził sobie z konkurencją rywali doświadczonych na rynku związanym z nagrywaniem wideo?

Wygląd i bateria

Yi 4K Action Cam

Kamera chińskiego producenta charakteryzuje się przyzwoitą baterią o pojemności 1400 mAh. Energii z powodzeniem starcza na około 2,5 godziny nagrywania filmów w jakości 1080p oraz 1,5 godziny w 4K. To lepsze wyniki niż w przypadku obydwu opisywanych w tym artykule konkurentów. Co więcej, akumulator jest oczywiście wymienny, możemy więc szybko podmieniać rozładowane baterie na ich naładowane odpowiedniki gdy tylko zachodzi taka potrzeba. Warto także wspomnieć, że Yi 4K Action Cam obsługuje karty microSD o pojemności do 128 GB.

ORLLO Xpro TOUCH 4K GPS vs GoPro Hero 4 Black vs Yi 4K Action Cam – test kamer sportowych. Co wybrać?

Sama kamera prezentuje się raczej skromnie. Znajdziemy tu tylko jeden przycisk odpowiedzialny za włączanie urządzenia oraz uruchamianie nagrywania czy robienie zdjęć. Cała reszta obsługi musi być realizowana poprzez panel dotykowy zlokalizowany z tyłu. Ma to swoje plusy oraz minusy (głównie te związane z obsługą z założoną wodoszczelną obudową). Dla polskich użytkowników dużym mankamentem może być również brak polskiego interfejsu.

ORLLO Xpro TOUCH 4K GPS

Problemu związanego z rozumieniem napisów nie odnajdziemy natomiast w kamerze Orllo. Jak na polskiego producenta przystało, menu domyślnie wyświetlane jest w naszym ojczystym języku. Sam interfejs został zaprojektowany dość intuicyjnie, dzięki czemu z obsługą kamery nie będą mieli problemów nawet początkujący użytkownicy.

ORLLO Xpro TOUCH 4K GPS vs GoPro Hero 4 Black vs Yi 4K Action Cam – test kamer sportowych. Co wybrać?

Urządzenie zostało wyposażone w baterię o pojemności 1050 mAh, czyli najmniejszą z całej przedstawionej tu trójki. Dość powiedzieć jednak, że maksymalny czas pracy urządzenia wynosi około godziny. Dodatkowo, plusem jest możliwość szybkiej wymiany akumulatora na ten w pełni naładowany, co znacznie ułatwia realizowanie nagrań. Szczególnie gdy przez dłuższy czas znajdujemy się poza źródłem stałego zasilania.

ORLLO Xpro TOUCH 4K GPS z powodzeniem obsługuje karty microSD o pojemności do 128 GB.

GoPro Hero 4 Black

GoPro Hero 4 Black to sprzęt, którego nie trzeba specjalnie przedstawiać. Kamera wykonana jest z dobrej jakości materiałów o stylowym wyglądzie i dominującej czarnej kolorystyce. Co istotne, ogólna solidność tyczy się także wodoszczelnej obudowy, która sprawia wrażenie stabilnej, mocnej i trwałej. Dzięki temu mamy pewność zachowania deklarowanych parametrów zabezpieczenia nawet przy mocniejszych, podwodnych uderzeniach.

ORLLO Xpro TOUCH 4K GPS vs GoPro Hero 4 Black vs Yi 4K Action Cam – test kamer sportowych. Co wybrać?

Urządzenie zostało wyposażone w litowo-jonową baterię o pojemności 1160 mAh, co z powodzeniem starcza na około 1 godzinę nagrywania w rozdzielczości 4K. Znajdziemy tu także slot na karty microSD o pojemności do 64 GB.

Nagrywanie filmów i zdjęcia

Yi 4K Action Cam

W środku Yi 4K Action Cam znajdziemy płytę główną - Ambarella A9SE – oraz przetwornik Sony IMX377. Parametry rejestrowanych filmów są więc mocno zbliżone do GoPro Hero 4 Black. Kamera nagrywa materiał w rozdzielczości 3840 x 2160 z prędkością 30 FPS-ów. Jeśli chodzi o inne tryby to ich charakterystyka przedstawia się następująco: 2,704 x 1,520 (60 FPS), 2704x2032 (30 FPS), 1,920 x 1,440 (60 FPS), 1,920 x 1,080 (120 FPS), 1,280 x 720 (240 FPS). Oczywiście to tylko kilka wybranych opcji. Całkowita liczba wszystkich trybów wynosi aż 12.

ORLLO Xpro TOUCH 4K GPS vs GoPro Hero 4 Black vs Yi 4K Action Cam – test kamer sportowych. Co wybrać?

Yi 4K Action Cam wykorzystamy także do nagrania filmu poklatkowego. Co więcej, tryb ten może zostać uruchomiony w tym samym momencie co nagrywanie standardowego wideo. Interwały czasowe jakie mamy dostępne wahają się od 0,5 do 60 sekund. Podobnie jak w GoPro Hero 4, znajdziemy tu także tryb rejestrowanie obrazu w pętlach o długości 5, 20, 60, 120 minut oraz o objętości uwarunkowanej maksymalną ilością dostępnej pamięci.

Jakość rejestrowanego obrazu w trybie 4K jest bardzo zbliżona do tej jaką możemy zaobserwować w GoPro. Kamera rejestruje nieco mniej szczegółów, kolory są także mniej wyraziste. Całość nie odbiega jednak bardzo od słynnego konkurenta. Podobnie sprawa ma się w przypadku innych rozdzielczości. Tu także na minus zaliczyć należy jakość dźwięku. Są momenty, w których nagrywa się on z licznymi przekłamaniami, czasami także niewyraźnie.

GoPro Hero 4 Black

ORLLO Xpro TOUCH 4K GPS

Yi 4K Action Cam

GoPro Hero 4 Black

ORLLO Xpro TOUCH 4K GPS

Yi 4K Action Cam

ORLLO Xpro TOUCH 4K GPS

Urządzenie polskiego producenta, ORLLO Xpro TOUCH 4K GPS, posiada na pokładzie płytę główną NOVATEK 96660 z przetwornikiem Sony IMX078. Tu także znajdziemy tryb 4K rejestrujący obraz w rozdzielczości 2880x2160 z prędkością 24 FPS-ów. Prócz tego urządzenie posiada opcję 2K - 2560x1440 (30 FPS-ów), 1920x1080 FHD (60 FPS), 1280x720 HD (120 FPS), 840x480 VGA (30 FPS-ów), 640x480 VGA (240 FPS) oraz 320x240 QVGA (30 FPS).

ORLLO Xpro TOUCH 4K GPS vs GoPro Hero 4 Black vs Yi 4K Action Cam – test kamer sportowych. Co wybrać?

Podobnie jak w Yi 4K Action Cam znajdziemy tu funkcję rejestrowania wideo poklatkowego. Co ciekawe, możliwe interwały czasowe wahają się w przedziale od 100 ms do 5 sekund. Nie brakuje także nagrywania w pętlach o możliwych długościach od 3 do 10 minut. Z ciekawszych opcji ORLLO Xpro TOUCH 4K GPS warto też wspomnieć o zdjęciach w rozdzielczości 20 Mpx, gyro-stabilizatorze, obecności specjalnie dedykowanych trybów rejestrowania obrazu pod wodą i w nocy czy wykorzystania sprzętu jako rejestratora samochodowego.

W przypadku kamery Orllo jakość nagrywania w trybie zdefiniowanym jako 4K także należy ocenić pozytywnie. Widać oczywiście różnicę w rozdzielczości w porównaniu do testowanych rywali, jednak w tym przedziale cenowym naprawdę trudno o uzyskanie lepszego efektu. Bardzo dobrze spisują się także tryby HD oraz Full HD i z powodzeniem spełnią oczekiwania większości użytkowników. Kolory są wyraźne, a obraz przyzwoicie ostry. Co prawda, zdjęcia podwodne czasami wychodzą zbyt mało oświetlone jednak nie jest to wada, którą możemy obserwować zbyt często. Na plus należy natomiast zaliczyć obecność takich funkcji jak wykrywanie ruchu, zmienny kąt widzenia czy sterowanie głosowe. Jeśli chodzi o dźwięk to jego jakość prezentuje się podobnie jak w przypadku konkurentów: przyzwoicie jak na standardy kamer sportowych.

GoPro Hero 4 Black

Sercem Hero 4 w wersji Black jest Ambarella A9 oraz dwurdzeniowy procesor ARM Cortex z przetwornikiem Sony IMX117. Dzięki tym podzespołom, sprzęt umożliwia nagrywanie filmów w 30 klatkach na sekundę w trybie 4K. Warto zaznaczyć, że w rzeczywistości rozdzielczość deklarowanego 4K wynosi dokładnie 3840 x 2160 pikseli. Oczywiście urządzenie posiada także inne możliwe tryby rejestrowania obrazu: 2,704 x 1,520 (60 FPS), 2,702 x 2,028 (30 FPS), 1,920 x 1,440 (80 FPS), 1,920 x 1,080 (120 FPS), 1,280 x 720 (240 FPS) i kilkanaście innych.

Z ciekawszych opcji związanych z nagrywaniem filmów warto wymienić także funkcję rejestrowania materiału poklatkowego z interwałami od 0,5 do 60 sekund (tryb ten dostępny jest równolegle z włączonym nagrywaniem tradycyjnego wideo) oraz rejestrowania filmów w tzw. pętli. Ostatnia opcja w szczególności przypadnie do gustu użytkownikom chcącym wykorzystać urządzenie np. jako rejestrator samochodowy. W przypadku przepełnienia karty pamięci najstarsze fragmenty są tu automatycznie nadpisywanie przez najnowsze dane. Do tego dochodzi funkcja nagrywania obrazu szerokokątnego oraz, co oczywiste, robienia zdjęć z wykorzystaniem 12-megapikselowej matrycy.

ORLLO Xpro TOUCH 4K GPS vs GoPro Hero 4 Black vs Yi 4K Action Cam – test kamer sportowych. Co wybrać?

GoPro Hero 4 Black bardzo dobrze spisuje się jeśli chodzi o jakość nagrywania materiałów 4K oraz „slow motion” (240 FPS). W przypadku rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli całość wygląda przyzwoicie choć, co oczywiste, nie może konkurować ze standardem serwowanym w dedykowanych kamerach 4K. Rejestrowanie obrazu w zwolnionym tempie wypada nieco lepiej. Całość jest bardzo wyraźna, płynna, nie występują także żadne znaczące przekłamania. Mocną stroną kamery jest natomiast tryb Full HD, gdzie jakości rejestrowanych filmów nie da się ocenić inaczej jak tylko jako świetną. Zdecydowanie na minus w GoPro zaliczyć można natomiast jakość dźwięku, choć w celu jego poprawienia istnieje możliwość podłączenia do urządzenia dodatkowego mikrofonu poprzez port USB.

Osprzęt i akcesoria dodatkowe

Yi 4K Action Cam

Ogromnym minusem chińskiej kamery jest brak wodoszczelnej obudowy w standardowym zestawie. Co prawda, na rynku dostępnych jest wiele tego typu dodatków jednak samo urządzenie nie jest praktycznie w żaden sposób dostosowane do obsługi w warunkach narażonych na zamoczenie. Mamy tu tylko jeden przycisk, co za tym idzie po włożeniu kamery w wodoszczelną obudowę nie dokonamy zmiany żadnych ustawień. By cokolwiek zmodyfikować, trzeba niestety otworzyć „klatkę”, co może być w wielu sytuacjach niezwykle ryzykowne.

ORLLO Xpro TOUCH 4K GPS vs GoPro Hero 4 Black vs Yi 4K Action Cam – test kamer sportowych. Co wybrać?

Wada ta częściowo rekompensowana jest 2,19 calowym, dotykowym ekranem LCD wyświetlającym obraz w rozdzielczości 640 x 360 pikseli. Nie jest to może dużo, jednak w zupełności wystarcza za podgląd aktualnie rejestrowanego kadru czy wygodnego modyfikowania ustawień. Wracając jednak do samej zawartości pudełka to trzeba przyznać, że jest ona wyjątkowo skromna. Prócz samej kamery znajduje się tu tylko zapasowy akumulator oraz kabel USB.

ORLLO Xpro TOUCH 4K GPS

ORLLO Xpro TOUCH 4K GPS pod względem wyposażenia bije na głowę pozostałe dwa testowane urządzenia. Integralną częścią kamery jest bowiem dotykowy ekran o przekątnej 2 cali i rozdzielczości 320 x 240 pikseli zlokalizowany z tyłu. Dzięki niemu możliwa jest intuicyjna edycja praktycznie wszystkich ustawień kamery. Do zestawu dołączona jest także wodoszczelna obudowa umożliwiająca nagrywanie na głębokości do 30 metrów. Co ważne, całość została tak zaprojektowana, by umożliwić wygodną obsługę bez otwierania osłony. Dodatkowo znajdziemy tu także wsparcie dla GPS.

ORLLO Xpro TOUCH 4K GPS vs GoPro Hero 4 Black vs Yi 4K Action Cam – test kamer sportowych. Co wybrać?

Świetne wrażenie robi także pozostała zawartość pudełka. Prócz samej kamery i wspomnianej wcześniej obudowy znajdziemy tu:

 • kabel microUSB,
 • dwa mocowania płaskie,
 • adapter sieciowy,
 • linkę metalową,
 • dwa paski z rzepem,
 • sześć różnych uchwytów do obudowy,
 • szybki uchwyt,
 • uchwyt na rurkę,
 • zapasową klapkę do obudowy wodoszczelnej,
 • dwa paski mocujące na kasku,
 • cztery opaski zaciskowe,
 • klips do ubrań.

ORLLO Xpro TOUCH 4K GPS vs GoPro Hero 4 Black vs Yi 4K Action Cam – test kamer sportowych. Co wybrać?

Prawdziwą gratkę stanowi jednak specjalny zestaw promocyjny dostępny na oficjalnej stronie producenta. Prócz wyżej wymienionych gadżetów znajdziemy w nim bowiem dodatkowo:

 • pilota do obsługi kamery,
 • dodatkową baterię,
 • ładowarkę do dwóch baterii,
 • bojkę wypornościową,
 • kijek do selfie o długości 1 metra,
 • ładowarkę samochodową.

Trzeba przyznać, że zarówno liczba jak i wszechstronność dodatkowego osprzętu jest godna uwagi.

GoPro Hero 4 Black

W pudełku z GoPro znajdziemy wodoszczelną obudowę, która umożliwia nam bezpieczne zejście na około 40 metrów głębokości. Ponadto, w skład zestawu wchodzi:

 • przewód USB,
 • wyoblony samoprzylepny element montażowy (do kasku),
 • płaski samoprzylepny element montażowy,
 • klips montażowy wraz z trójramienną przejściówką,
 • tylne drzwiczki typu skeleton,
 • akumulator.

Dodatkowo znajdziemy tu mały wyświetlacz statusowy, brak jest natywnie wbudowanego ekranu dotykowego. Możemy na nim prześledzić bieżące ustawienia kamery i właściwie tyle. Warto jednak zaznaczyć, że możliwe jest dokupienie dotykowego panelu LCD w kwocie około 300 PLN.

ORLLO Xpro TOUCH 4K GPS vs GoPro Hero 4 Black vs Yi 4K Action Cam – test kamer sportowych. Co wybrać?

Podsumowanie

Wszystkie przedstawione powyżej kamery, choć porównywalne pod względem jakościowym, dedykowane są dla nieco innych grup odbiorców. Ogólna jakość rejestrowanego materiału jest najlepsza w GoPro Hero 4, jednak należy podkreślić że jest to kamera zdecydowanie najdroższa ze wszystkich prezentowanych. Zdecydowanie najlepszym współczynnikiem jakości do ceny może się za to poszczycić ORLLO Xpro TOUCH 4K GPS. Urządzenie to bardzo dobrze radzi sobie z utrzymaniem jakości na dobrym poziomie i zdecydowanie bije na głowę konkurencję pod kątem osprzętu dodatkowego, który po prostu dostajemy w standardzie. Z kolei mocną stroną Yi 4K Action Cam jest czas pracy na baterii połączony z jakością tylko odrobinę gorszą niż ma to miejsce w przypadku GoPro.


Nazwa kamery Yi 4K Action Cam ORLLO Xpro TOUCH 4K GPS GoPro Hero 4 Black
Plusy
 • solidna bateria
 • obsługa kart pamięci do 128 GB
 • dobra jakość nagrywanego wideo
 • możliwość obsługi poprzez wbudowany panel dotykowy
 • obsługa kart pamięci do 128 GB
 • możliwość obsługi poprzez wbudowany panel dotykowy
 • interfejs w języku polskim
 • świetna zawartość pudełka: duża liczba akcesoriów dodatkowych w cenie kamery
 • rewelacyjna cena
 • solidna, wodoszczelna obudowa w zestawie
 • wysoka jakość nagrywanego wideo
 • bardzo dobry tryb 4K oraz slow motion
 • solidna, wodoszczelna obudowa w zestawie
Minusy
 • jakość dźwięku w nagrywanych filmach
 • brak wodoszczelnej obudowy w zestawie
 • brak polskiego języka interfesju
  bradzo skromna zawartość pudełka
 • jakość dźwięku w nagrywanych filmach
 • stosunkowo mało pojemna bateria
 • jakość dźwięku w nagrywanych filmach
 • wysoka cena