OSDL: TCO Linuksa jest niższe!

Open Source Development Lab postanowiło zaprotestować przeciwko kampanii reklamowej Microsoftu "Get the Facts". Organizacja przedstawiła własne wyniki badań, zgodnie z którymi Linux jest tańszy w użytkowaniu niż Windows.

Wraz z firmą Levanta OSDL przebadało ponad 200 użytkowników, w tym przede wszystkim administratorów sieci. Zależało im na sprawdzeniu, czy rzeczywiście TCO (Total Cost of Ownership, czyli koszt zakupu i użytkowania) Linuksa jest wyższe niż Windows. Wyniki okazały się diametralnie różne od tych, które prezentowali badacze sponsorowani przez Microsoft (patrz m.in. artykuł: "Niezależne badania Windows i Linuksa").

Administratorzy Linuksa zwykle opiekowali się większą liczbą serwerów niż administratorzy Windows. System spod znaku pingwina wytrzymywał większe obciążenie, instalacja łat zajmowała administratorom mniej niż 5 minut tygodniowo na serwer.

W badaniu podkreślono również, że firmy korzystające z Linuksa i Windows jednocześnie, zwykle chwaliły ten pierwszy OS jako wymagający mniejszej uwagi. I choć koszty szkoleń i wdrożenia mogą być minimalnie wyższe niż w przypadku Windows, całkowite TCO dla Linuksa jest niższe.

Dodatkowe informacje: Levanta