OXY24. Aplikacje uruchamiane w chmurze dostępne na komputery

Gdy piszemy o chmurze w kontekście komputerów i internetu, zwykle mamy na myśli możliwość przechowywania i synchronizacji danych poprzez usługi typu Dropbox, Google Drive lub Skydrive. Jednak można ją wykorzystać także do uruchamiania na komputerze aplikacji, które nie są na nim zainstalowane. Usługa OXY24 pozwala na korzystanie w ten sposób z wielu programów, w tym pakietu biurowego Microsoft Office.


OXY24 - co to jest

Jak wspomnieliśmy we wstępie, usługa OXY24 pozwala na uruchamianie na komputerze aplikacji, które nie są na nim zainstalowane. Aplikacja uruchamiana jest na zewnętrznym serwerze, a na komputer przesyłany jest wyłącznie sam obraz interfejsu, z którym można wchodzić w interakcję. Jest to dość skomplikowana operacja, ale nie zagłębiamy się w techniczne szczegóły, dla użytkownika końcowego wszkaże liczy się najbardziej efekt. Działa to mniej więcej tak, jak streamowanie filmów z sieci - nie są one wtedy w całości pobierane na dysk, ale odtwarzane na bieżąco. Podobny model działania mają usługi uruchamiania gier w chmurze, takie jak OnLive. Co więcej, aplikacje OXY24 można uruchomić także na smartfonach i tabletach, a pliki utworzone w aplikacji można zapisywać zarówno lokalnie na dysku, jak i w przestrzeni dyskowej usługi. Dzięki temu drugiemu rozwiązaniu, dostęp do nich będzie możliwy niezależnie od wykorzystywanego sprzętu - czy z komputera w pracy lub domu, czy podczas podróży za pośrednictwem komórki. Co prawda nic nie stoi na przeszkodzie, aby pliki synchronizować we własnym zakresie za pomocą wspomnianego Dropboxa, Google Drive, czy też innej usługi przechowywania danych w chmurze, tutaj decyzja należy wyłącznie do użytkownika. Jest to o tyle wygodniejsze, że usługa chmury w ramach OXY24 nie pozwala na zarządzanie swoimi plikami za pomocą interfejsu www, ani nie synchronizuje ich z dyskiem twardym. Ponieważ sama koncepcja streamowania programów jest bardzo kusząca, sprawdziliśmy jak sprawuje się OXY24 na komputerze PC oraz urządzeniach mobilnych z Androidem. Poniżej prezentujemy nasze wrażenia, oraz nieco przemyśleń.

OXY24. Aplikacje uruchamiane w chmurze dostępne na komputery

Uruchomienie aplikacji na komputerze wymaga wtyczek

Dostępne aplikacje

Gama programów, które można wykupić i uruchomić w ramach OXY24 jest całkiem spora. Jednym z najbardziej interesujacych pakietów programów, który znajduje się w ofercie jest pakiet Microsoft Office. Jest to wersja 2010 pakietu, w której skład wchodzą aplikacje Access, Excel, Onenote, Outlook, PowerPoint, Publisher oraz Word. Osobno dostępne są programy Project i Visio 2010. Dostępne jest też sporo specjalistycznego oprogramowania innych firm, jak np. ArCADia IINTELLICAD 6, Rama R2D2, WINBUD iKosztorys Prof, GIMP. Podzielone są na kategorie, między innymi Biurowe, Finanse, CAD, Architektura, Sieci itp.  Z pełną listą dostępnych aplikacji można zapoznać się na stronie internetowej usługi.

Zobacz również:

  • Recenzja: Recenzja Nothing Phone (2): Nic nowego
  • Jak wyłączyć tworzenie kopii zapasowych zdjęć na koncie Google [PORADA]
OXY24. Aplikacje uruchamiane w chmurze dostępne na komputery

Uruchamianie aplikacji z poziomu smartfona

Wersja dla komputerów

Podstawowym sposobem dostępu do aplikacji jest komputer. Po założeniu konta i przypisaniu do niego aplikacji należy zainstalować w systemie dwie wtyczki, które umożliwią uruchomienie programu. Sama strona internetowa jest bardzo przejrzysta, szybko działa i zapewnia szybki dostęp do informacji, ale brak jej wersji mobilnej. Niestety, sama instalacja wtyczek nie przebiega bez problemów. System Windows kilkukrotnie informował o błędach, a przeglądarka Chrome wyświetlała ostrzeżenie przed pobraniem pliku instalacyjnego. Po instalacji mimo komunikatów program działał bez zastrzeżeń, ale może to być odstraszające podczas pierwszego kontaktu użytkownika z usługą. Sama instalacja trwa dosyć długo, tak jak i pierwsze uruchomienie aplikacji. Na szczęście jest to tylko jednorazowe, a kolejne uruchomienia trwają już tylko chwilę.

OXY24. Aplikacje uruchamiane w chmurze dostępne na komputery

Instalacja straszy błędami, ale wszystko działa potem jak należy

Microsoft Word z chmury

Działanie usługi sprawdziliśmy na podstawie programu Microsoft Word 2010 na komputerze z dwurdzeniowym procesorem Intel Core 2 Duo, 4GB pamięci RAM z systemem Windows 7 Professional przy łączu Neostrady 6mbps. Byliśmy pozytywnie zaskoczeni, bo mimo naszych obaw po instalacji i wstępnej konfiguracji program uruchamiał się szybko i działał bez zarzutu. Sam interfejs był responsywny i nie wyczuliśmy zbytnich spowolnień względem aplikacji uruchomionej bezpośrednio z poziomu komputera, ale nie można powiedzieć, że działa to tak samo szybko. Możliwe było wykonanie wszystkich operacji, które umożliwia zwykły Microsoft Word 2010. Program bez problemu poradził sobie z odczytaniem plików z dysku komputera, a także zapisywał je do swojej chmury. Ponieważ pliki Worda nie są zbyt dużych rozmiarów, przy naszym łączu nie odczuwaliśmy spowolnienia nawet przy wielostronnicowych dokumentach z zaawansowanym formatowaniem. Przy korzystaniu z chmury OXY24 zapisane pliki bez problemu uruchomiły się na urządzeniu z Androidem.

OXY24. Aplikacje uruchamiane w chmurze dostępne na komputery

Uruchomiony zdalnie Microsoft Word wygląda jak zwykła aplikacja

Aplikacja dla Androida

Aplikacje, w tym pakiet biurowy Microsoft Office można uruchomić także na urządzeniach mobilnych z Androidem. Mieliśmy nadzieję, że będzie to dobra alternatywa dla pakietów biurowych w formie aplikacji firm trzecich. Niestety, ten sposób korzystania z programów nieco nas zawiódł, a korzystaliśmy do uruchomienia aplikacji smartfona HTC One X z dużym ekranem o przekątnej 4.7 cala. Pierwszym krokiem w celu uruchomienia aplikacji z chmury na smartfonie była instalacja programu Citrix Receiver. Kolejnym krokiem jest przejście do przeglądarki mobilnej, zalogowania się na swoje konto na stronie internetowej usługi OXY24 i odszukaniu programu. Strona ta nie posiada mobilnej wersji, więc nawigacja jest nieco uciążliwa. Jednakże po kliknięciu nazwy programu ściągany jest plik, po którego uruchomieniu aplikacja dostępowa zostaje uruchomiona, a w niej pojawia się wybrany program, w naszym przypadku Microsoft Word 2010.

OXY24. Aplikacje uruchamiane w chmurze dostępne na komputery

Brak możliwości użycia trybu poziomego

Office na Androida to tylko ciekawostka

Tutaj niestety następuje rozczarowanie. Tak jak się obawialiśmy, działa to bardzo wolno - nie wyklucza to możliwości pracy, ale w przypadku pakietu Office znacznie wygodniejsze jest korzystanie z jednego z programów dostępnego w sklepie Google Play. W sklepie Google dostępne jest wiele aplikacji do obsługi Office, o dużo niższej cenie niż pakiet stacjonarny. Część z nich jest także darmowa. Obsługa interfejsu aplikacji projektowanego z myślą o myszy za pomocą dotyku także nie należy do najprostszych. Z tego powodu nie lepiej wygląda to na tabletach z ekranami 7 i 10 cali - chociaż interfejs jest większy, to nadal nie współgra on dobrze z dotykowym interfejsem. Na szczęście, aby zniwelować te problemy, twórcy zastosowali sporo fajnych tricków i gestów, które mają pomóc w obsłudze. Nie mają jednak możliwości przebudowy samego interfejsu aplikacji. Ponadto w naszym przypadku nie dało się przejść do trybu poziomego - aplikacja zawieszała się. Chociaż w zamyśle możliwość obsługi programów z desktopu na komórkach jest kusząca, to niestety w praktyce wymaga to dopracowania - i możemy polecić ją tylko jako wyjście awaryjne, gdy program nie ma własnej wersji mobilnej. Warto się też zastanowić, czy nie wygodniejsza będzie obsługa aplikacji za pomocą jednej z aplikacji umożliwiającej zdalny dostęp do pulpitu, jak np. TeamViewer.

OXY24. Aplikacje uruchamiane w chmurze dostępne na komputery

Zapisywać pliki można zarówno lokalnie, jak i w chmurze OXY24

Ile to kosztuje?

OXY24 nie jest bezpłatną usługa, umożliwia wszakże korzystanie nie tylko z darmowego, ale też z płatnego oprogramowania. Jednak nawet uruchomienie bezpłatnych aplikacji wymaga skorzystania z zasobów i serwerów firmy, stąd opłata także i za korzystanie z darmowego oprogramowania. System ten ma jednak sporo zalet. Użytkownik jednak nie jest zmuszony płacić pełnej kwoty za oprogramowanie, którego użyje wyłącznie kilka razy - rozliczany jest za faktyczny czas spędzony podczas pracy z programem. Z cennikiem poszczególnych aplikacji możecie zapoznać się na stronie producenta.

Wrażenia i opinie

OXY24 bardzo nas zaciekawiło. Jest to z pewnością przyszłościowy projekt, który można porównać do usługi streamowania gier, jak OnLive, a także oglądania filmów online bez konieczności pobierania ich na dysk. Nie wróżymy jej jednak zbytniej popularności wśród użytkowników domowych. Szybkość łącza jest tutaj ograniczeniem, a w przypadku pracy na laptopach w podróży nie zawsze można liczyć na zasięg sieci komórkowej 3G. W takim przypadku dużo lepiej sprawdzą się klasyczne wersje programów. OXY24 jednak jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla firm. Administrator może skonfigurować pracownikom konta i przyznać im dostęp do odpowiednich aplikacji. Pozwoli to firmie zaoszczędzić środki na kupnie licencji na każdy program dla każdego procownika, zaś informatycy w firmie nie będą musieli instalować każdego programu z osobna. Z pewnością OXY24 ma sporo zalet, ale jednak trzeba liczyć się z ograniczeniami jakie niesie ten sposób pracy.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: