Obama zapowiada nową strategię walki z cyberterroryzmem

Barack Obama poinformował o planach utworzenia stanowiska koordynatora ds. bezpieczeństwa w sieci. Przeciwdziałanie cyberatakom ma być także priorytetowym zadaniem dla rządu USA.

Prezydent Stanów Zjednoczonych podkreślił w swoim przemówieniu, że zarówno amerykańskie agencje rządowe, instytucje użyteczności publicznej, jak i korporacje są nieustannie celem cyberataków i przyznał, że Ameryka nie jest w wystarczającym stopniu zabezpieczona przed atakami w sieci. "Dominacja militarna USA i bezpieczeństwo, również to ekonomiczne, będą w poważnym niebezpieczeństwie, jeśli natychmiast nie podejmiemy zdecydowanych kroków zmierzających do wyeliminowania zagrożeń w cyberprzestrzeni", powiedział Obama. Jednocześnie zapowiedział opracowanie nowej, narodowej strategii walki z przestępczością internetową.

Zgodnie z zapewnieniami prezydenta, Biały Dom skorzysta podczas tworzenia strategii z każdej możliwej pomocy, także tej pochodzącej ze strony niezależnych ekspertów. Obama zapowiedział również inwestycje w supernowoczesne technologie i badania, mające pozwolić agencjom rządowym na skuteczniejszą walkę z cyberterrorystami.

Poza powołaniem koordynatora ds. bezpieczeństwa w sieci B. Obama zapowiedział również wzmożone działania edukacyjne skierowane do biznesu i instytucji publicznych, mające na celu poprawę współpracy między tymi podmiotami a organami zajmującymi się bezpieczeństwem informatycznym.