Obcy na Blu-ray - 10 kosmicznych inwazji

Obce cywilizacje co chwila odwiedzają naszą Ziemię, najczęściej z wrogimi zamiarami (przynajmniej na kinowych ekranach). Kosmiczne inwazje To nieśmiertelny temat od wielu lat.

UFO w kosmosie

Do sklepów trafił właśnie najnowszy film podejmujący temat walki z obcą cywilizacją - Inwazja: Bitwa o Los Angeles na Blu-ray. To dobra okazja, by przypomnieć sobie starsze inwazje. Oto 10 kosmicznych inwazji filmowych (zarówno udanych, jak i nieudanych), które możemy już obejrzeć w najwyższej jakości w formacie Blu-ray.

1. Wojna światów (1953)

To film, który rozpoczął wielką modę w kinie na kosmiczne inwazje obcych. Film powstał w samym środku zimnowojennej paniki i był alegorią walki z komunistycznym zagrożeniem. Wojna światów wykorzystywała strach Amerykanów przed sowiecką inwazją, który został skanalizowany w postaci kosmitów.

2. Inwazja porywaczy ciał (1978)

Inwazja porywaczy ciał Blu-ray

Inwazja porywaczy ciał Blu-ray

Druga z adaptacji słynnej powieści Jacka Finney’a pod tym samym tytułem - zdecydowanie najlepsza. Inwazja porywaczy ciał udowadnia, że nie wszystkie inwazje muszą odbywać się za pomocą efektów specjalnych i wielkich, otwartych bitew. W tym filmie kosmiczna rasa przejmuje nad ludźmi kontrolę bez rozgłosu i bez fajerwerków, ale niezwykle skutecznie.

3. Coś (1982)

Coś Blu-ray

Coś Blu-ray

W chyba najlepszym filmie Johna Carpentera Obcy jest jeden, za to niezwykle niebezpieczny i bezosobowy. Potrafi replikować się i ukrywać się w ludzkich ciałach. Kosmiczny potwór może przyjąć formę każdego organizmu, który zabił. To zdecydowanie najstraszniejszy film o inwazji na Ziemię, budzący autentyczny lęk o naszą planetę. Jak to dobrze, że zabójcza istota wylądowała jednak na skutej lodem arktycznej pustyni...

4. Predator (1987)

Predator Blu-ray

Predator Blu-ray

Predator to najsłynniejszy i najbardziej przerażający kosmita (obok xenomorpha z serii Alien), jakiego powołało do życia kino. Drapieżny myśliwy, który poluje na ludzi dla sportu. Jeżeli jesteś uzbrojony, stajesz się dla niego przeciwnikiem. Bezbronni go nie interesują. Predator nie ma wcale zamiaru zdobywać naszego świata - woli zdobywać trofea z ludzkich czaszek.

5. Dzień niepodległości (1996)

Dzień Niepodległości

Dzień Niepodległości

Obca zaawansowana cywilizacja dokonuje inwazji na Ziemię w celu kolonizacji. Jednak film oparty jedynie na efektach specjalnych przeczy jakiejkolwiek logice. Will Smith w 2 minuty opanowuje pilotaż kosmicznego statku, a Jeff Goldblum za pomocą Macbooka ładuje wirusa komputerowego do komputera kosmitów. Najwyraźniej kosmici też posługiwali się systemem Mac OS... Szybko, głośno i bez sensu. Taki jest w skrócie Dzień niepodległości.

6. Bitwa o ziemię (2000)

W tym filmie kosmici już zajęli Ziemię. Opanowali i zniewolili ludzką rasę. Bitwa o Ziemię jest uważana powszechnie za jeden z najgorszych wielkobudżetowych filmów, które kiedykolwiek zrobiono. Oglądanie tego filmu jest torturą samą w sobie. A do tego film posądzany jest o sprzyjanie scjentologii.

7. Inwazja (2007)

Inwazja Blu-ray

Inwazja Blu-ray

Inwazja to najnowszy remake Inwazji porywaczy ciał, tym razem jednak zupełnie nieudany. Nie ma tu ani strachu ani tajemnicy. Film daleki od niepokojącego klimatu filmu z 1978 roku.

8. Dzień, w którym zatrzymała się Ziemia (2008)

Dzień, w którym zatrzymała się Ziemia Blu-ray

Dzień, w którym zatrzymała się Ziemia Blu-ray

Przeciętny remake filmu z lat 50. Na ziemię przylatuje przedstawiciel kosmicznej cywilizacji z misją zniszczenia ludzi, gdyż ludzkość zagraża harmonii we wszechświecie. Jednak więcej w tym filmie efektów specjalnych niż sensu.

9. Dystrykt 9 (2009)

Dystrykt 9 Blu-ray

Dystrykt 9 Blu-ray

Przez lata kosmici próbowali nas podbić. W Dystrykcie 9 jest zupełnie na odwrót. To Ziemianie stanowią zagrożenie dla kosmitów, którzy przypadkowo trafili na Ziemię. Do tego film pod płaszczykiem opowieści o kosmitach podejmuje na poważnie problematykę rasizmu. Obcy przylatują na Ziemię (południe Afryki) i zostają zamknięci przez ludzi w specjalnej strefie. Ludzie są tu zdecydowanie gorsi od kosmitów, którzy nie atakują nas, pomimo swojej przewagi technologicznej. Oryginalne podejście, ambitny film - był nawet nominowany do Oscara za najlepszy film roku.

10. Skyline (2010)

Skyline Blu-ray

Skyline Blu-ray

Kosmici atakują z nieba amerykańskie miasta, a my oglądamy inwazję z perspektywy kilku bohaterów mieszkających w tytułowym wieżowcu. Bohaterowie są jednak tak papierowi, że nie obchodzi nas, co się z nimi stanie. Jedynie efekty specjalne zasługują na uwagę w tej inwazji.

Kosmiczne inwazje - podsumowanie

Wojna światów

Wojna światów

Wychodzi na to, że ludziom w większości z tych filmów udaje się wyjść z opresji i uratować naszą planetę przed kosmitami. Natomiast jeżeli chodzi o sam poziom merytoryczny filmów to według mnie za najlepsze filmy o inwazji kosmitów należy uznać ambitny Dystrykt 9, przerażający Coś i trzymający w napięciu Predator. Najgorsza jest zdecydowanie Bitwa o Ziemię. Tego filmu nie polecam nawet najgorszemu wrogowi.