Obiecujący materiał sprzed 230 lat

Naukowcy z University of Washington udowodnili, że wynaleziony w 1780 roku barwnik o nazwie zieleń kobaltowa - mieszanina tlenku cynku i kobaltu - może zostać zastosowana jako nośnik danych. W przyszłości można ją będzie wykorzystać do zbudowania pamięci nieulotnych.

"Wielkim wyzwaniem jest stworzenie materiału, który wykazuje właściwości magnetyczne w temperaturze pokojowej, a nie w temperaturach bliskich zeru absolutnemu" - powiedział profesor Daniel Gamelin. Takim właśnie materiałem okazała się zieleń kobaltowa.

Podczas testów naukowcy wzbogacili tlenek cynku jonami kobaltu, które posiadają właściwości magnetyczne. Następnie byli w stanie zmienić ułożenie jonów kobaltu poddając substancję działaniu oparów cynku, które wprowadziły do tlenku cynku dodatkowe elektrony wzmacniając właściwości magnetyczne substancji. Utrzymały się one, gdy przestano je poddawać działaniu oparów. Następnie, po podgrzaniu wzbogaconego kobaltem tlenku cynku dodatkowe elektrony zostały uwolnione, a materiał stracił właściwości magnetyczne.

Proces jest stosunkowo łatwy do przeprowadzenia i odwracalny. Uczeni chcą teraz opracować metodę umieszczenia go na krzemie, co będzie pierwszym krokiem na drodze do stworzenia układu scalonego.