Obietnica otwartych specyfikacji od Microsoftu

Microsoft ogłosił nową inicjatywę, mającą na celu umożliwienie deweloperom implementowanie specyfikacji bez martwienia się o naruszanie jakichkolwiek praw autorskich. Od tej pory wszystkie specyfikacje objęte przez Open Specification Promise (OSP) będą stanowiły udostępnione dobro i będą mogły być do woli wykorzystywane.

Według Microsoftu OSP jest prostą i jasną formą umożliwienia jak najszerszemu gronu deweloperów pracę nad zarówno komercyjnymi, jak i open-source'owymi produktami, wykorzystującymi udostępnione specyfikacje. Gigant, mając na względzie mnogość różnych systemów licencjonowania i ich zawiłości, postanowił po prostu udostępnić je za darmo i na zawsze. Nie trzeba podpisywać żadnych umów, ani zobowiązań, co więcej nie potrzeba nawet wspominać, że zaimplementowana specyfikacja pochodzi od Microsoftu. Oczywiście, nie ma również mowy o żadnych opłatach.

OSP dotyczy zarówno pełnych, jak i częściowych implementacji, i obejmuje wszystkie wersje wymienionych w dokumencie specyfikacji. Nie tylko deweloperzy, ale także dystrybutorzy i użytkownicy oprogramowania, w którym zaimplementowano objętą prze OSP specyfikację, korzystają ze wszystkich przywilejów, jakie daje obietnica.

Wśród specyfikacji objętych przez nową inicjatywę giganta są między innymi: WS-Addressing, WS-Discovery, WSDL, WS-Enumeration, WS-Management, WS-Policy, WS-SecureConversation, WS-SecurityPolicy, SOAP, SOAP 1.1, SOAP-over-UDP, WS-Transfer, WS-Trust, czy WS-I Basic Profile.

Jak twierdzą specjaliści, OSP jest kompatybilne z modelem licencjonowania wolnych i open-source'owych projektów, co otwiera szerokie pole do popisu dla tych społeczności.

Microsoft Open Specification Promise.