Oblężenie Windows: 20 lat innowacji malware'u
-
- IDG News Service,
-
- 03.03.2011, godz. 12:45
Gdy Windows był młody, wirusy przeskakiwały z systemu do systemu, czasem usuwały pliki, które prawie zawsze mogły być odzyskane lub otwierały okna dialogowe z zagadkowymi lub śmiesznymi treściami. Dzisiejszy malware kradnie dane osobiste, ważne pliki, numery kart kredytowych oraz atakuje elektrownie atomowe. To już poważna sprawa.

Malware pojawiło się jeszcze w latach poprzedzających Windows 3.0
Polecamy:
- Historia pewnego szkodnika
- Brain, pierwszy pecetowy wirus. To już 25 lat...
- Dlaczego przegrywamy wojnę z cyber-przestępczością
Zobacz też:
- TEST: 20 programów antywirusowych. Który najlepszy?
- Test bezpłatnych programów antywirusowych
- Źle się dzieje w bezpieczeństwie

Źródła wirusów w latach 1996-1998
Środki, metody i cele malware’u zmieniały się z biegiem czasu. Tak jak w przypadku innych technologii, innowacyjne myślenie wskazywało drogę. W artykule tym przedstawiamy jak zabawa w hakowanie Windows przerodziła się w wielomiliardowy biznes oraz dokąd zmierza malware.
Zobacz również:
- Windows 12 - wymagania, data premiery, cena [03.06.2023]
- Bardzo zła informacja dla użytkowników smartfonów z Androidem
Galeria wczesnych wirusów
Wiele najbardziej innowacyjnych i ciągle wszechobecnych technik malware pojawiło się jeszcze w latach poprzedzających Windows 3.0. Ustanowiły one mocne podstawy dla malware'u systemu Windows, który miał nadejść.
VirDem był pierwszym wirusem infekującym plik wykonywalny. Stworzył go Ralf Burger w Niemczech w roku 1986. Umieszczał on samopowielający się program na początku pliku COM, a oryginalny kod przenosił na koniec. W 1987 roku pojawił się wirus Cascade. Stosował on szyfrowanie, by ukryć swoją obecność. Procedura szyfrowania była taka sama we wszystkich zainfekowanych plikach, więc skanery wykrywały go z łatwością.
GhostBalls stosował dwie techniki infekowania i stał się pierwszym wirusem wieloczęściowym. Jego kod ogłaszał dumnie Proodukt Islandii / Copyright 1989. GhostBalls infekował pliki COM, ale szukał też dyskietek w dysku A i kopiował na nie wirusa boot sektora.
W 1990 roku Mark Washburn ulepszył metodę szyfrowania i stworzył wirusa 1260, który był pierwszym wirusem polimorficznym. Wirusy te zmieniają się przy każdym szyfrowaniu, a często zmieniają też sposób szyfrowania. Dzięki temu ich wykrycie jest trudniejsze.
1260 stał się wzorem dla innych wirusów Frodo i Whale, które pojawiły się w tym samym roku. Znane są jako wirusy ukrywające się (stealth). Frodo sprawiał, że Windows podawał niewłaściwą wielkość zainfekowanych plików COM. Wyglądało jakby nie były zainfekowane. Whale miał 9 KB i był największym wirusem swoich czasów. Używał technik znanych z 1260 i Frodo. Nie zainfekowały wielu maszyn, ale wyjątkowo dobrze potrafiły się ukrywać.
Dwadzieścia lat później, panteon malware'u Windows przepełniony jest infekcjami plików wykonywalnych, wirusami wieloczęściowymi, polimorficznymi i ukrywającymi się.